Problem bezpieczeństwa w miastach będzie rozwiązany

W przyszłym tygodniu premier Leo Varadkar spotka się z komisarzem Gardy Drew Harrisem, z którym omawiać będzie problematykę bezpieczeństwa w miastach.

Wg premiera, tę kwestię trzeba załatwić jak najszybciej, a „ludzie muszą czuć się bezpiecznie, spacerując nocą po miastach” w całym kraju. Taoistach dodał, iż wiele razy już słyszał od mieszkańców Irlandii, że miasta „podupadły w czasie pandemii”, natomiast „poziom bezpieczeństwa, nie wrócił do poprzedniego stanu”.

Ta kwestia musi być rozwiązana i naprawiona, mówił dalej szef gabinetu, więc przede wszystkim na naszych ulicach zwiększona zostanie widoczność policjantów. To krok podstawowy, który można wykonać bardzo szybko, a następne wdrażane będą kolejne wg potrzeb.

Premier sugerował, iż możliwe jest również zaostrzenie kar, jakie grozić będą za drobne przestępstwa i rozboje, co może oznaczać, że minister sprawiedliwości Helen McEntee, zaproponuje wkrótce zmiany w Kodeksie Karnym. Wg Leo Varadkara, do tego powinny włączyć się również sądy i wydawać surowsze wyroki, ale i one mogą spodziewać się wsparcia rządu i tak samo dziać się będzie w przypadku jednostek penitencjarnych, bo one także doczekają się pomocy ze strony gabinetu.

Chodzi przede wszystkim o zwiększenie poziomu finansowania, co pozwoli na zatrudnienie większej ilości pracowników, a w konsekwencji przyspieszony zostanie cały proces oceny podejrzanych o popełnienie przestępstwa.

Premier zapowiedział również inwestycje rządowe w poprawę bezpieczeństwa, co skutkować ma większą ilością i naprawą oświetlenia ulicznego, a w newralgicznych, więc najniebezpieczniejszych rejonach montaż dodatkowych kamer CCTV. Premier dodał, iż liczy również na współpracę lokalnych społeczności z Gardą, a i to będzie elementem, który poprawi bezpieczeństwo w kraju.

Premier zapowiedział, że rząd przyjrzy się istniejącej możliwości dopuszczenia do służby w policji osób po 35 roku życia, więc będzie to jeden z elementów, który może dać zwiększenie ilości kandydatów na funkcjonariuszy.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by . on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Premier zapewnia o w
Dunnes Stores inwest