Prezydent podpisał zakaz eksmisji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Tymczasowy zakaz eksmisji wejdzie w życie zgodnie z zapowiedziami rządu, co zostało potwierdzone przez prezydenta Republiki Irlandii.

Prezydent Michael Daniel Higgins bez zbędnej zwłoki, a wymuszonej terminem podpisał przesłane mu dokumenty w sprawie zimowego zakazu eksmisji. Wcześniej rząd wzywany przez opozycję parlamentarną przyjął to rozwiązanie, by następnie skierować zmiany ustawodawcze do prac w Dáil oraz Seanad.

Obie izby przyjęły wtedy szybką ścieżkę legislacyjną, co pozwoliło na przyjęcie zakazu eksmisji w ekspresowym tempie.

Teraz ustawa ma już moc prawną, gdyż podpisana została przez prezydenta Republiki Irlandii, co ostatecznie stało się podstawą do jej wprowadzenia 1 listopada 2022 roku. Zakaz eksmisji obowiązywać będzie do ostatniego dnia marca 2023 roku i dopiero wtedy właściciel domów mogą pozbywać się lokatorów.

Opozycja, o ile zgodziła się na zaproponowane rozwiązanie, nadal postuluje, aby zakaz został utrzymany na dłuższy czas, by możliwe stało się rozwiązanie problemów mieszkaniowych mieszkańców Irlandii. Z tym nie chce się jednak zgodzić gabinet i partie koalicyjne, a twierdzą, iż będzie to sprzeczne z Konstytucją Republiki Irlandii.

Áras an Uachtaráin poinformował o podpisaniu przez prezydenta Higginsa ustawy, niezwłocznie po złożeniu sygnatury pod dokumentem.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 William Murphy

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zelensky: Russia dis
Loty za 19,99 €
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.