Pracownicy z Południa są bardziej produktywni

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Instytut Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRI) przeprowadził badanie o wydajności pracowniczej, a po lupę wziął pracowników z Republiki Irlandii oraz Irlandii Północnej.

Jak się okazało, pracownicy z Południa, są o 40% bardziej produktywni od swoich odpowiedników z Północny, a i wyższy jest po tej stronie wyspy poziom szkolnictwa wyższego, inwestycji, dynamika eksportu, więc firmy z Republiki, częściej odnoszą sukces, niż te z Irlandii Północnej. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej, o ile porówna się wyrównanie poziomów edukacji oraz inwestycji, bo wtedy produktywność mieszkańców Republiki Irlandii wzrośnie o 50%, co akurat niektórych może dziwić.

Wg badań ESRI, produktywność pracowników na Północy spada od około 20 lat, co wpływa też na poziom umiejętności w Irlandii Północnej, ale i zmniejszający się poziom inwestycji.

Jedna z autorek raportu Adele Bergin stwierdziła:

– Badanie pokazuje powiększającą się różnicę produktywności między Irlandią a Irlandią Północną. Zwykłe czynniki (edukacja, inwestycje, eksport) okazały się ważnymi determinantami irlandzkiej produktywności. Jednak nie stwierdzono istotnego związku między tymi czynnikami a produktywnością w Irlandii Północnej. Może się zdarzyć, że przy opracowywaniu odpowiedzi politycznej należy wziąć pod uwagę inne czynniki. Nasze modele sugerują również, że bez kompleksowej strategii mającej na celu poprawę konkurencyjności wśród firm z Irlandii Północnej, reforma edukacji i zapewniania umiejętności oraz zwiększenie inwestycji w izolacji, nie gwarantuje zwiększenia produktywności Irlandii Północnej.

W 14 na 17 sektorów gospodarki poziomy produktywności w Republice były wyższe, niż w Irlandii Północnej, a różnice najbardziej ujawniały się w administracji, usługach pomocniczych, finansach oraz ubezpieczeniach, prawie, rachunkowości i badaniach naukowych. Lepsze wyniki wydajności Irlandia Północna osiąga natomiast w dziedzinie dostaw energii elektrycznej i gazu oraz w budownictwie.

W Irlandii Północnej w porównaniu do Republiki Irlandii dwa razy więcej uczniów kończy edukację przedwcześnie, a więcej o 1/3 kończących naukę w Republice, ma pełne wykształcenie policealne lub może przedstawić dyplom uczelni wyższej.

W ujęciu ogólnym eksport z Irlandii Północnej stanowi 15% wszystkich obrotów biznesowych, a w Republice jest to 54%. W Republice Irlandii dwa razy więcej pracowników zatrudnionych jest w przedsiębiorstwach zagranicznych, niż ma to miejsce w Irlandii Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Thomas Kelley on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Co z tym abonamentem
Tej nocy wystąpi pr
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.