Pracownicy obawiają się o zatrudnienie

Kwestia sztucznej inteligencji coraz częściej budzi obawy mieszkańców Irlandii, a zaczyna mieć ona wpływ na pracowników, ale też na pracodawców.

Z badania FRS Recruitment Employment Insights wynika, że już jeden na czterech pracowników boi się o utratę zatrudnienia w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, a i czterech na dziesięciu pracodawców również zgłasza swoje obawy. Najbardziej zaniepokojonymi o swoją przyszłość są osoby związane sektorami sztuki, rozrywki i rekreacji, więc już 53% sygnalizuje swoje zaniepokojenie, a następnymi są pracownicy organizacji charytatywnych, non-profit, sektora bankowego, usług finansowych, telekomunikacji, ubezpieczeń i rolnictwa.

60% zatrudnionych dodaje, że skłonni są obecnie zmienić pracę, o ile wiązać się to będzie z podwyżką wynagrodzenia o 25% lub nieco mniej, a jeden na pięciu respondentów mówi, że zadowoli się podwyżką o 10%.

73% badanych spodziewa się podniesienia swoich poborów w najbliższych 12 miesiącach, a 43% dodaje, że ich stanowisko jest wynagradzane zbyt nisko. Trzech na czterech pracodawców w kraju prowadzi obecnie rekrutację, a czterech na dziesięciu wskazuje, iż wzrosła ilość składanych do ich zakładów podań o pracę.

Osoby zatrudnione zdalnie i pracujące w domu twierdzą, że są tak samo produktywne, jak miało to miejsce w biurze, a większość dodaje, iż ich produktywność wzrosła.

Czterech na dziesięciu pracodawców czyni naciski, by pracownicy hybrydowi spędzali więcej czasu w biurach, a i coraz częściej mówią o chęci namawiania pracowników zdalnych do biur.

W ankiecie udział wzięło łącznie 4347 osób, a prowadzona była w kwietniu tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Minh Pham on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Znudzenie obiecankam
Sinn Féin wprowadza