Powinno się wydawać więcej obiadów w szkołach

Wiele osób, nawet tych pracujących ma problemy z pokryciem wszystkich kosztów, a dotyczy to również problemów z zakupem jedzenia, powiedział katolicki arcybiskup Dublina dr Dermot Farrell.

Jak podkreślił arcybiskup, do kościelnej agencji Crosscare, zgłasza się coraz więcej osób, które nie są w stanie poradzić sobie z kryzysem kosztów utrzymania i coraz częściej brakuje im pieniędzy na pokrycie wszystkich potrzeb. Nawet pracujące rodziny znajdują się w takiej sytuacji, dodał arcybiskup, a „zmagają się one z ciągłym wzrostem cen podstawowych artykułów żywnościowych i rachunków ponoszonych przez gospodarstwo domowe”.

Arcybiskup dr Dermot Farrell zaapelował więc do władz, aby znacznie zwiększyły pomoc kierowaną do najuboższych rodzin, ale i rozszerzona została akcja darmowych posiłków w szkołach, gdyż coraz więcej dzieci jest po prostu głodnych, a ich rodziców nie stać, by zapewnić swoim pociechom pełne trzy posiłki dziennie.

Crosscare widzi też znaczny wzrost ilości osób, jakie chcą skorzystać z darmowych posiłków, jakie rozdawane są przez tę organizację i ujawnia, że w roku ubiegłym pod opieką było 800 osób i rodzin, a obecnie ich ilość przekroczyła już 1000.

Arcybiskup dr Dermot Farrell:

Należy zapobiegać głodowi w dzieciństwie. Wymogi związane z Bożym Narodzeniem już teraz wywierają jeszcze większą presję na ludzi, którzy walczyli w tym roku, a rosnąca liczba jest bardzo niepokojąca. Zwiększone finansowanie dopłat do opieki nad dziećmi i programów wczesnej interwencji pomogłoby rodzinom w zdobyciu zatrudnienia i pozytywnie zmniejszyłoby liczbę rodzin wpadających w pułapkę ubóstwa.

Arcybiskup Dublina podziękował wszystkim wspierającym akcje pomocowe, jakie prowadzone są przez Crosscare, ale i słowa podziękowania skierował do wolontariuszy, którzy bezinteresownie pomagają rodzinom oraz osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Dr Farrell wezwał też władze, by przyspieszyły program wyprowadzania ludzi z bezdomności, tymczasowego zakwaterowania w sytuacjach awaryjnych, ale i wezwał do dostarczania większej ilości tanich mieszkań na wynajem, bo to te czynniki pomogą w przywróceniu wielu osób na łono społeczeństwa i wyprowadzą ich z problemów finansowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by mkozemchak from Pixabay

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Hrabstwo z najwięks
Będzie 70 000