Potrójne zagrożenie

Minister zdrowia Stephen Donnelly przedstawi dzisiaj na posiedzeniu rządu swój plan walki z potrójnym zimowym zagrożeniem, więc Covid-19, RSV i grypą.

Minister pójść ma jednak w stronę izolowania osób chorych i przeziębionych, więc zalecać ma przede wszystkim higienę rąk, zakrywanie twarzy i pozostawanie w domu w przypadku przeziębień, w tym osobom z kaszlem i podwyższoną temperaturą. Wszelkie objawy chorobowe ze strony układu oddechowego powinny być wskazaniem, aby pozostać w sezonie zimowym w domu, co pomoże uniknąć rozprzestrzeniania chorób sezonowych, dodał minister.

Przygotowując kraj na sezon zwiększonej ilości zachorowań, rząd w przyszłym tygodniu rozpocznie szeroką kampanię informacyjną, w której rekomendować będzie bezpłatne szczepienia przeciwko Covid-19 i grypie, a te można będzie uzyskać zarówno w gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu, jak i w aptekach.

Minister Donnelly jest zdania, że pomoże to uniknąć podobnych scen, jakie miały miejsce w roku ubiegłym, kiedy oddziały szpitalne były zablokowane przez pacjentów, a ich ilość uniemożliwiała sprawne działanie szpitali.

Darmowe szczepienia przeciwko Covid preparatem firmy Pfizer dostępne będą, jako dawka przypominająca, a dla dzieci program ten uruchomiony będzie 9 października.

Bezpłatne szczepionki przeciw grypie podawane będą osobom w wieku powyżej 65 lat, dzieciom w wieku od 2 do 12 lat, pracownikom służby zdrowia, kobietom w ciąży, osobom z grupy ryzyka lub mieszkającym z osobami z grupy ryzyka, opiekunom osób z chorobami współistniejącymi oraz osobom mającym regularny kontakt z osobami chorymi na grypy świńską i ptasią.

Darmowe szczepionki Covid dostępne będą dla osób powyżej 50 roku życia, a w wieku od 5 do 49 lat z obniżoną odpornością, ale również dla osób w wieku od 5 do 49 lat z chorobami związanymi z podwyższonym ryzykiem hospitalizacji, ciężkiej choroby lub śmierci w związku z Covid-19, a także kobietom w ciąży i pracownikom służby zdrowia.

Nie ma jeszcze szczegółowej decyzji związanej z podawaniem szczepionki RSV, a ta zostanie podjęta w późniejszym terminie.

Minister zdrowia Stephen Donnelly poda też szczegółowe zalecenia w związku z ochroną zdrowia publicznego, więc zaleci utrzymywanie wysokiej higieny rąk oraz kultury kichania i kasłania. Wróci też kwestia wentylacji pomieszczeń, bo minister ma zalecać ich częste wietrzenie.

*

To po co ten dodatek na prąd i dodatek paliwowy, skoro minister ma przekonywać do otwierania okien zimą?

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Mat Napo on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ogromna ilość odbi
Nie ma najmniejszych