Ogromna ilość odbiorców zalega z opłaceniem rachunków za prąd

Z danych organu regulacyjnego rynku energii wynika, że już jedno na osiem gospodarstw domowych zalega z rachunkami za energię elektryczną i gaz.

Tylko w okresie od kwietnia do czerwca CRU zidentyfikowało 256 000 takich odbiorców, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszego kwartału o 55 000. W przypadku odbiorców gazu zaległości w opłatach w II kwartale roku miało 168 000 gospodarstw domowych, czyli wzrost o 8000. Daje to ogólnokrajowy wzrost o 12%. Komisja Regulacji Usług Komunalnych (CRU) dodaje, że nagły wzrost ilości osób, które zaczęły zalegać z rachunkami za energię i gaz, zbiega się w czasie z wygaśnięciem programu wsparcia rządowego, a w tym można było skorzystać z dotacji w kwocie 200 €, natomiast łącznie 600 € brutto w sezonie zimowym.

Takie dane mogą wskazywać, że rosnąca ilość osób zalegających z opłatami za prąd i gaz, wymagać będzie od rządu kolejnych działań i zapewnienia w przyszłorocznym budżecie znacznie wyższych kredytów energetycznych, niż mówi się o nich obecnie. Do tej pory koła rządowe sugerowały, że w budżecie, który omawiany ma być w parlamencie 10 października, pojawi się kredyt energetyczny w kwocie 200 € brutto, ale będzie to wyłącznie ta jedna płatność.

Krytycy takiego rozwiązania twierdzą, że skoro w Irlandii jest obecnie najdroższy prąd w skali europejskiej, kredyty energetyczne powinny być przyznane w przynajmniej takiej samej wysokości, jak miało to miejsce rok wcześniej.

Daragh Cassidy z porównywarki cen Bonkers.ie mówi:

– Nie jest zatem zaskakujące, ale nadal niepokojące, iż liczba zaległych płatności gwałtownie rośnie po zakończeniu płatności. Irlandzkie gospodarstwa domowe borykają się z jednymi z najwyższych cen energii w całej Europie. Mamy również zasoby mieszkaniowe o najgorszej jakości pod względem efektywności energetycznej. W połączeniu z naszymi mroźnymi i wilgotnymi zimami oznacza to, że naprawdę cierpimy bardziej niż wielu naszych europejskich sąsiadów, jeśli chodzi o radzenie sobie z rachunkami za energię.

Z informacji Departamentu Ochrony Socjalnej wiemy natomiast, że w tym tygodniu rozpocznie się wypłata dodatków paliwowych, do czego uprawnionych jest ponad 400 000 gospodarstw domowych.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by Jonny Caspari on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland to expand LNG
Potrójne zagrożeni