Poseł chce zakazu eksmisji w okresie zimy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Z publikowanego co miesiąc raportu Simon Community wynika, że w kraju ponownie padł niechlubny rekord i ilość osób bez dachu nad głową kolejny raz wzrosła.

Ogółem w Irlandii jest teraz, przynajmniej oficjalnie, 10 805 osób bezdomnych, natomiast dane nieoficjalne mówią, że może być ich nawet do 14 000. W grupie bezdomnych jest 1500 rodzin i 3200 dzieci, które korzystają z zakwaterowania awaryjnego. W porównaniu do sierpnia wrześniowy wynik wzrósł o 237 osób, czyli o 2,24%, a w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego wzrost szacuje się na 2593 osoby, więc 31,58%.

Zarząd Simon Community twierdzi, iż kryzys bezdomności w Irlandii nadal się rozwija, ma stałą tendencję wzrostową, co powinno być głęboko niepokojące, przede wszystkim dla władz, które powinny podjąć natychmiastowe działania, by przeciwdziałać zjawisku.

Wayne Stanley z Simon Community powiedział:

– Obserwowanie nowego rekordowego poziomu odnotowanej bezdomności przy niewielkiej nadziei na poprawę sytuacji jest druzgocące. 10 805 mężczyzn, kobiet i dzieci w nagłych wypadkach to szokująca liczba. Chociaż doceniamy pozytywne środki w budżecie 2023, oferuje on niewiele pod względem innowacyjnych zmian w naszym systemie mieszkaniowym, które powstrzymają napływ rodzin i osób do bezdomności lub zapewnią więcej opcji wspierania osób doświadczających bezdomności w przeprowadzce. Trajektoria kryzysu bezdomności wkraczającego w miesiące zimowe jest głęboko niepokojąca. Potrzebne są teraz rozwiązania, a w Simon Communities widzimy trzy obszary, które będą miały znaczenie. Po pierwsze, poprawiono wskaźniki HAP dla bezdomnych.  Wiemy, że wskaźniki HAP bezdomnych są w trakcie przeglądu, należy to bezzwłocznie opublikować i wprowadzić w życie. Po drugie, minął prawie rok, odkąd Simon Bill otrzymał ponadpartyjne poparcie i przeszedł drugi etap w Dáil Éireann. Rząd zobowiązał się do uchwalenia przepisów tej ustawy, które zatrzymałyby bezdomność przed jej rozpoczęciem. Ustawa musi zostać uchwalona teraz. Wreszcie, pustostany muszą być priorytetem w zwiększaniu naszych zasobów mieszkaniowych. Na naszej konferencji Simon Week na początku tego tygodnia usłyszeliśmy od ekspertów ds. bezdomności i mieszkalnictwa, którzy poparli nasze wezwanie do odnowienia programu napraw i wynajmu.

W kraju jest też rekordowa ilość młodych bezdomnych, więc w przedziale wiekowym 18 – 24 lata, a w tej grupie wiekowej bez domu jest 1247 osób.

Również Focus Ireland wzywa rząd, aby podjął natychmiastowe działania i wprowadził środki zaradcze, aby tej zimy kryzys bezdomności nie stał się gigantycznym, jak na irlandzkie warunki.

Do tych wypowiedzi dołączył poseł Sinn Féin i rzecznik tej partii ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin, który wezwał ministra mieszkalnictwa Darragha O’Briena, żeby wprowadził natychmiastowy zakaz zimowych eksmisji.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Zdj: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Britain will never a
Gdzie najwięcej wyd

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!