Ponowny spadek wpływów z abonamentu telewizyjnego

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Od chwili wybuchu afery płacowej w RTÉ, An Post notuje stały i sukcesywny spadek ilości wpłat abonamentowych, a sytuacja miała również miejsce w pierwszym tygodniu sierpnia.

W omawianym okresie wpływy z abonamentu telewizyjnego zmniejszyły się o 900 000 €, w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Spadła również sprzedaż nowych abonamentów telewizyjnych i na poziomie krajowym podpisano 9361 nowych umów, a rok temu było to 15 030, czyli o 37% więcej.

Ogólny spadek dochodów do lipca tego roku wyniósł więc 2 767 520 €, co porównano z tym samym okresem 2022 roku. Łącznie jednak notuje się stratę w dochodach z abonamentu telewizyjnego na poziomie 3,7 mln €, a wszystko z powodu kontrowersji płacowych i niejasności w rozliczeniach z najpopularniejszymi prezenterami stacji RTÉ.

Spadek wpływów z abonamentu oznacza również, iż rząd będzie zmuszony interweniować w tej sprawie i przekazać dodatkowe pieniądze na rzecz RTÉ, które popadło w jeszcze większe kłopoty finansowe, a deficyt nadawcy stale rośnie.

W ramach tymczasowego finansowania działalności medialnej RTÉ otrzymało w roku ubiegłym z państwowej kasy 15 mln €, jednak obecne sugestie mówią, że w tym roku może być potrzebne nawet 35 mln €. Wiadomo, że już w początkach roku zarząd państwowego nadawcy informował gabinet o wysokim poziomie niedoborów i prosił o przekazanie dodatkowych funduszy.

Oficjalnie jednak wniosek, który złożyła ówczesna szefowa RTÉ Dee Forbes, wpłynął w maju tego roku, a było to jeszcze przed wybuchem afery z płatnościami prezenterów tej stacji.

Nowy dyrektor RTÉ Kevin Bakhurst zapewnia, że wszystkie kontrowersje w sprawie afery u publicznego nadawcy zostaną wyjaśnione, ale musi to jeszcze trochę potrwać, gdyż cały czas toczy się kilka dochodzeń. RTÉ zapewnia, że współpracuje ze wszystkimi organami, jakie wyjaśniają sprawę finansów stacji, a i zaczęło tworzyć już program naprawczy.

Wiele osób twierdzi, że potrzebne są w tej sprawie działania polityczne, więc całkowita zmiana modelu finansowania publicznych mediów, ale i zmiana formy pobierania abonamentu telewizyjnego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Komuś zależy na po
Zmiana podejścia do

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!