Plan pobierania „czynszu” od uchodźców z Ukrainy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Minister stanu w Departamencie Rozwoju Wsi i Społeczności z Partii Zielonych Joe O’Brien powiedział, że rząd rozważa możliwość „nałożenia na osoby szukające schronienia w Irlandii, symbolicznej opłaty za zakwaterowanie”.

Obecnie, jak dodał wiceminister, to dopiero projekt takiego dokumentu, ale zaznaczył, iż będzie to prawdopodobnie faktem, o ile na takie rozwiązanie zgodzi się rząd i parlament. Minister stwierdził również, że opłaty będą symboliczne, ale wskazujące, w jakim kierunku zmierza irlandzki gabinet.

Minister O’Brien powiedział:

– W tej chwili istnieje projekt dokumentu, który wskazuje, że dla ograniczonej liczby osób, które mogą znajdować się w lokalach obsługiwanych przez państwo, może zostać wprowadzona pewna symboliczna opłata. To nie jest czynsz w normalnym rozumieniu.

Ze słów przedstawiciela Departamentu ds. Wsi i Społeczności wynika, że opłaty za mieszkania wnosić będą osoby zamieszkujące lokale Direct Provision, czyli korzystające ze wsparcia kwaterunkowego, medycznego, finansowego i żywnościowego, a ubiegający się o azyl w Irlandii, ale też niektórzy Ukraińcy, jednak proponuje się, że tylko ci zatrudnieni w Irlandii. Minister dodał, że w tym roku, ze wsparcia Irlandii skorzystało już 60 000 osób, a „kraj powinien być z tego dumny”.

Wg Joe O’Briena, jeszcze w tym miesiącu pojawiać się zaczną domy modułowe, w których zakwaterowanie znajdą uchodźcy z Ukrainy, ale znacznie więcej dostarczonych będzie w listopadzie, co z kolei pomoże w uwolnieniu lokali mieszkalnych i zmniejszy presję zakwaterowania w Irlandii.

Opozycja nie dała jednak odpocząć wiceministrowi i zaatakowała O’Briena w programie stacji RTÉ pytaniami, dlaczego do tej pory nie wykorzystuje się w kraju pustostanów? Członek gabinetu powiedział wtedy, że prowadzone są prace w tym zakresie, a władze lokalne wciąż są w fazie przeglądu wolnych domów i opracowują już raporty w tej sprawie. Z pierwszych danych wynika, że udało się odnaleźć ok. 3000 nieruchomości, jakie w krótkim czasie, czyli do końca roku, mogą być przystosowane do ponownego zamieszkania, ale przez Ukraińców – dodał minister.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Image Creative Commons Attribution 3.0 Vukasin Nedeljkovic

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Niektóre świadczen
Budżet poprawił no

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!