Padł rekord temperaturowy

Ostatni raz tak wysoką temperaturę, czyli ponad 30 stopni Celsjusza odnotowano w 1887 roku, a mówi się, że rekord prawdopodobnie zostanie pobity.

Dzisiaj o godzinie 13:00 w Phoenix Park stacja meteorologiczna zanotowała wartość 33 stopni Celsjusza, co oznacza, że do irlandzkiego rekordu brakowało wtedy zaledwie 0,3 stopnia. Mówi się jednak, że 18 lipca 2022 roku, będzie dniem, który na stałe wejdzie do historii irlandzkiej meteorologii, bo będzie o ile nie najgorętszym, to jednym z najgorętszych dni w XIX i XX wieku.

Rekord Irlandii to 33,3 stopnia Celsjusza, a zanotowano taką temperaturę na zamku w Kilkenny.

Mamy też dobre informacje dla osób, które wyraźnie cierpią z powodu upałów, bo już od jutra termometry pokazywać będą nieco niższe wartości, a będzie to kolejny dzień z temperaturowym szokiem, gdyż będzie zaledwie 20 st. C.

Ważne jest też, że Met Éireann podaje wskazania termometrów ze stacji, które zamontowane są w klatkach meteorologicznych, a też umieszcza się je 2 metry nad ziemią i są one ocienione. Zazwyczaj w takich dniach meteorolodzy podkreślają, że wskazania zaokiennych i samochodowych termometrów są mocno niedokładne, gdyż wpływ na nie ma nasłonecznienie, odległość od nagrzanego lub wyziębionego muru / podłoża, ale też wiatr. Dlatego może się niekiedy wydawać, że temperatura jest wyższa lub niższa, niż podaje to Met Éireann.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Seven US-made Abrams
Bogdan Feręc, Jakub