Opłaty rosną wszędzie – nawet u prawników

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wzrost kosztów wynagrodzeń, jakie ponoszą irlandzkie firmy, ale i kosztów prowadzenia działalności ujawnił się też w zakresie usług prawniczych, więc i tu spotkamy się z wyższymi opłatami.

Już ponad ¾ firm prawniczych podniosło ceny na świadczone usługi, a powód jest prosty, gdyż trend przyszedł z Wielkiej Brytanii. Właśnie brytyjskie firmy prawnicze podniosły wynagrodzenia prawników, a następnie takich samych podwyżek doczekały się biura prawne z Wielkiej Brytanii, jakie działają w Dublinie, co uruchomiło falę wzrostów wynagrodzeń prawników zatrudnianych przez irlandzkie firmy.

Średnie podwyżki wynagrodzeń w sektorze usług prawnych wyniosły 11%, a do tego wzrost kosztów prowadzenia działalności, głównie ze względu na rosnące koszty energetyczne, kazał podjąć decyzję o podniesieniu cen za usługi prawne.

Jak tłumaczą przedstawiciele środowiska prawniczego i usług prawnych, po wzroście kosztów ponoszonych na wynagrodzenia oraz innych, należało zaktualizować cenniki usług, by zachować dochody firm na odpowiednim poziomie, więc zachować dotychczasowe marże. Dlatego niezbędne stało się dostosować je do wzrostu inflacji, a także coraz wyższych kosztów operacyjnych.

Najwyższe wzrosty cen na usługi prawników w Irlandii odnotowuje się obecnie w Dublinie, ale i w innych miastach ceny zostały już podniesione, a kolejne firmy prawnicze przygotowują się do takiego kroku.

Tym samym usługi prawników mogą stać się w kraju jeszcze mniej dostępne, a już wcześniej cena była barierą w chwili potrzeby skorzystania z usług prawnych, więc teraz, jeszcze mniej osób będzie korzystać z usług, jakie proponują prawnicy, radcy prawni i adwokaci.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Gabrielle Henderson on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Młodzież znajduje
Ćwiczenia obrony pr
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.