Nowa analiza pokazuje skuteczność opieki społecznej i polityki w pomocy gospodarstwom domowym

Nowa analiza nierówności dochodów pokazuje skuteczność irlandzkiego systemu opieki społecznej i innych kluczowych polityk w pomaganiu ludziom i rodzinom, powiedział poseł Fine Gael.

Parlamentarzysta Fine Gael z Cork North Central Colm Burke określił analizę opublikowaną w piątek w Financial Times, iż pokazuje, że gospodarstwa domowe o niższych dochodach mają standard życia o prawie 63% wyższy niż porównywalne gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii.

Poseł Burke stwierdza:

– Ta analiza, oparta na danych EuroStatu i OECD, pokazuje, jak skuteczny jest nasz system opieki społecznej i inne kluczowe polityki w pomaganiu gospodarstwom domowym. Jednak pokazuje również, jak ważne jest, aby rząd, poprzez budżet 2023, zintensyfikował wysiłki, aby pomóc we wzroście kosztów życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o podstawowe świadczenia z opieki społecznej, czy dodatkowe wsparcie, takie jak dodatek na paliwo, pakiet świadczeń dla gospodarstw domowych, karty wizyt lekarskich i lekarzy pierwszego kontaktu oraz bezpłatne podróże, nasz system opieki społecznej wyraźnie pomaga gospodarstwom domowym i zapewnia wyższy standard życia. W ostatnich latach wprowadziliśmy również środki mające na celu zapewnienie opłacalności pracy, w tym zasiłek dla pracujących rodzin, krajowy program opieki nad dzieckiem, a także regularne podwyżki płacy minimalnej, z których ostatnia – o 80 centów do 11,30 euro za godzinę, wzrost o 7,6% – został zatwierdzony w ciągu ostatniego tygodnia. Raport roczny Departamentu Ochrony Socjalnej z 2021 r., opublikowany w zeszłym miesiącu, wykazał, że departament wydał 30,4 mld euro na swoje programy i plany pomocy osobom i rodzinom, w tym 8,8 mld euro na wsparcie związane z Covid-19, takie jak zasiłek dla bezrobotnych na wypadek pandemii. To zaciera argument Sinn Féin, że irlandzki system opieki społecznej jest „przeciętny w porównaniu z innymi hrabstwami”, jak twierdził w swoim niedawnym oświadczeniu członek Komisji ds. Podatków i Opieki Społecznej. Jestem przekonany, że dzięki nowej ścieżce zapewniającej utrzymanie, nowym ustawowym zwolnieniom chorobowym, zwiększonym zasiłkom na opiekę nad dziećmi i zwiększeniu pomocy związanej ze szkołą, takim jak zasiłek na powrót do szkoły, w ramach budżetu 2023 rząd będzie nadal wspierał gospodarstwa domowe w na każdym etapie życia.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Tak zwane „dobrowo
Why We Should Nation