Nie wszystkie szpitale świadczą usługi aborcyjne

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

W 2023 roku pięć szpitali w Irlandii nie będzie świadczyć usług aborcyjnych, a mogą dołączyć do nich kolejne dwa, bo prowadzone są dopiero negocjacje z HSE.

Powodem jest brak środków, jakich potrzebna do prowadzenia działalności na gwarantowaną prawem działalność. W związku z tym program aborcji szpitalnej, który wprowadzony został ponad trzy lata temu, nie działa w zapowiadany wcześniej sposób, co może doprowadzić do sytuacji, jaka miała miejsce przed zmianą prawa.

Do najważniejszych powodów, jakie podają szpitale zgłaszające brak świadczenia usług aborcyjnych, są klauzule sumienia, ale również brak odpowiednio wyszkolonej kadry i brak infrastruktury do prowadzenia zabiegów aborcyjnych.

Zgodnie z prawem w Irlandii legalnie aborcji dokonać można do 12 tygodnia ciąży, ale też w przypadkach, kiedy zagrożone jest zdrowie lub życie kobiety, lub gdy płód ma poważne wady rozwojowe, albo występuje wysokie zagrożenie śmierci podczas ciąży oraz w okresie miesiąca po narodzinach dziecka. W kraju najczęściej stosuje się aborcję farmakologiczną, o ile jest to pierwszy trymestr ciąży, ale również stosuje się zabiegi aborcyjne, o ile lekarz pierwszego kontaktu uzna, że jest to wymagane.

Aktualnie w Irlandii aborcji można dokonać w 11 z 19 oddziałów położniczych w całym kraju, natomiast następujące szpitale, nie świadczą żadnych usług aborcyjnych: Kerry General Hospital, South Tipperary General Hospital, St. Luke Hospital Kilkenny, Wexford General Hospital, Letterkenny General Hospital, Portiuncula Hospital, grupa szpitali Cavan/Monaghan i Midlands Regional Hospital w Portlaoise.

Oznacza to, że plan zwiększenia ilości placówek, które świadczą usługi aborcyjne w Irlandii, stoi pod znakiem zapytania, a mówi się też, że się nie powiódł. W początkach tego roku Departament Zdrowia twierdził, że zwiększy ilość szpitali, w których wykonywać będzie można zabiegi usuwania ciąży i będzie ich czternaście. Departament Zdrowia i HSE twierdziły też, że do połowy tego roku zwiększą też ilość placówek, w których świadczone będą inne usługi aborcyjne, a nawet opracowany zostanie szczegółowy plan wdrożenia tych usług w większości szpitali lub oddziałów położniczych w Irlandii.

Z oświadczenia HSE wynika:

– HSE uzgodniło z sieciami położniczymi plan rekrutacji dodatkowych położników-konsultantów, co stało się do połowy 2023 r., a 17 z 19 szpitali położniczych będzie świadczyć usługi aborcyjne do 12 tygodnia ciąży. Rozszerzenie usług szpitalnych pomoże również wesprzeć lekarzy rodzinnych w świadczeniu usług.

Podobnie wypowiada się rzecznik Departamentu Zdrowia, który poinformował:

– W odniesieniu do dwóch ostatnich szpitali, Narodowy Program Zdrowia Kobiet i Niemowląt zobowiązuje się do dalszego zaangażowania w opracowanie planu świadczenia usług aborcyjnych w 2023 roku.

Rzecznik South/South West Hospital Group, w której skład wchodzą South Tipperary General Hospital i University Hospital Kerry, powiedział, że oba szpitale, które obecnie nie przeprowadzają aborcji, kierują kobiety do innych szpitali, a oba są w trakcie zatrudniania większej liczby pracowników.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Marcelo Leal on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.