Nic im teraz nie grozi

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najnowsze sondaże dotyczące poparcia dla ugrupowań politycznych sugerują, że żadna partia nie może zagrozić Sinn Féin i o ile trend zostanie utrzymany, Mary Lou McDonald będzie za dwa lata triumfować.

Nie można też powiedzieć, aby na scenie politycznej, przynajmniej sondażowo, nie było zmian, bo zyskała też Fianna Fáil. Wracając jednak do całego zestawienia, powiedzieć trzeba, że Sinn Féin ma obecnie 35% poparcia społecznego i to chyba tylko ze względu na mamienie społeczeństwa obietnicami wyborczymi, bo jak wielokrotnie powtarzam, populizm z ust polityków tej partii leje się szerokim strumieniem.

Zaskoczeniem mogą być notowania Fianna Fáil, które chce poprzeć o 3% wyborców więcej, czyli ugrupowanie urzędującego premiera Micheála Martina może teraz liczyć na 24% elektoratu. Straciło natomiast Fine Gael i ma o jeden punkt mniej, niż było to miesiąc wcześniej, czyli na tę partię zagłosować może 20% wyborców, chociaż też nie wiadomo, dlaczego mieliby to zrobić.

Trzecia z partii koalicyjnych utrzymała stan posiadania i 5%, jakie mogłaby osiągnąć Partia Zielonych Éammona Ryana, to wszystko, na co może liczyć.

The Sunday Times nie ma dobrych informacji dla Partii Pracy Ivany Bacik, bo jej ugrupowanie dołuje, czyli tracąc 2 punkty procentowe i ma obecnie elektorat na poziomie 4%. Socjaldemokracja może liczyć na 3% poparcia, a People Before Profit na 2%. O sondażowej tragedii może powiedzieć w swoim przypadku partia Aontú Peadara Tóibína, której notowania spadły i teoretycznie, nikt nie chce głosować na to ugrupowanie, które sondażowo popiera 0%.

Badanie to przeprowadzone zostało w domach wyborców, a odbywało się w okresie od 25 sierpnia do 6 września, natomiast margines błędu statystycznego wśród 905 pełnoletnich respondentów wynosi w tym przypadku 3,3%.

W innym badaniu prowadzonym przez pracownię Red C Sinn Féin popiera 35% respondentów, Fine Gael chce poprzeć 18% badanych, a na Fianna Fáil zagłosować 17% uprawnionych do aktu wyborczego. Zieloni zebraliby elektorat w ilości 5%, Socjaldemokracja 4%, a Partia Pracy również 4%. People Before Profit mogliby liczyć na poparcie 3% społeczeństwa, natomiast Aontú na 2%.

W tym badaniu margines błędu wynosi 3%, a wyborcy pytani byli o opinię drogą internetową. Próba odbyła się na grupie 1004 osób w okresie od 1 do 6 września.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zmiany w systemie za
Nikt nikogo nie rozu

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!