MRiRW: Zdecydowane „nie” dla destabilizacji polskiego rynku rolnego (komunikat)

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

– Interes polskiego rolnika, interes polskiego rolnictwa jest dla nas najwyższym nakazem. Obiecaliśmy obronić polskie rolnictwo przed zalewem zboża ukraińskiego i słowa dotrzymujemy – powiedział dziś premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na przejściu granicznym w Dołhobyczowie. Premierowi towarzyszył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, który podkreślił, że działania podejmowane przez resort rolnictwa od kwietnia 2023 r. mają na celu ochronę interesów polskich rolników.

Interes polskiego rolnika jest najważniejszy

– Rząd zdecydowanie sprzeciwia się rozchwianiu polskiego rynku rolnego. Polska utrzyma zakaz importu czterech zbóż z Ukrainy po 15 września, niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej, która tego zakazu może nie przedłużyć – poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej na przejściu granicznym w Dołhobyczowie.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska jako pierwsza zabezpieczyła swoje granice przed nadmiernym napływem ukraińskiego zboża.

– Po takim kroku Komisja Europejska się obudziła i po trzech tygodniach stało się możliwe przygotowanie i wdrożenie rozporządzenia ogólnoeuropejskiego – mówił premier.

– Kiedy w kwietniu zamknęliśmy polskie granice dla ukraińskich zbóż, pokazaliśmy, że polskie rolnictwo i polska gospodarka są dla nas najważniejsze. Choć decyzja ta wywołała szok, my pokazaliśmy, że interesy polskiego rolnika i polskiej gospodarki są dla nas ważniejsze niż przepisy UE – podkreślił minister Robert Telus.

Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister rolnictwa Robert Telus potwierdzili, że bez względu na decyzję Komisji Europejskiej, Polska nie zgodzi się na ponowne otwarcie rynków rolnych po 15 września br. – Oczywiście dalej będziemy pomagać w tranzycie – dodał minister Telus.

Wpływ embarga na tranzyt ukraińskich produktów

Minister Telus przypomniał, że chwilowy spadek wielkości tranzytu nastąpił tylko po wprowadzeniu embarga. W kolejnych tygodniach powrócił do poprzedniego poziomu ok. 3-3,4 mln ton. Szef resortu rolnictwa dodał, że przez 6 miesięcy wyeksportowaliśmy z Polski ponad 7 mln ton zboża.

Postawa opozycji

– Bardzo dziwi mnie i smuci postawa europosłów opozycji, z których żaden nie wziął 31 sierpnia 2023 r. udziału w debacie w Parlamencie Europejskim nt. przedłużenia embarga po 15 września – stwierdził minister Telus.

Szef resortu rolnictwa przypomniał też, że parę tygodni temu senatorowie opozycji próbowali odebrać rolnikom 6,5 mld z 10 mld zł pomocy zbożowej, nawozowej, paliwowej i silosowej.

– My zawsze będziemy z polskimi rolnikami i będziemy robić to, co jest w interesie polskiego rolnika i polskiej gospodarki. To jest dla nas najważniejsze – podsumował swoją wypowiedź szef resortu rolnictwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

ra/

Photo by Raquel Pedrotti on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Monika Goździalska
Michał Dworczyk: je