Minister Ryan ma sprzymierzeńca ds. energii odnawialnej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Niedawno słowom krytyki wobec prowadzonej przez ministra środowiska i transportu Eamona Ryana nie było końca, ale obecnie sytuacja trochę się zmieniała, bo zyskał on poplecznika dla swoich działań klimatycznych oraz utrzymania zakazu budowy terminali gazowych.

Wczoraj w Dublinie gościła komisarz UE ds. energii Kadri Simson, która wskazała, że Irlandia, jako kraj nieuzależniony od rosyjskiego gazu, powinna kierować się całkiem innymi priorytetami, niż kontynent europejski. Chodziło oczywiście o rozbudowę i budowę nowych terminali gazowych, a jednocześnie rozwój technologii do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Komisarz Kadri Simson wskazała, że Irlandia ma doskonałą okazję, bo nie jest niewolnikiem rosyjskich dostaw gazu, aby nadać kierunek zmianom w Europie, więc postawić na źródła odnawialne, te rozwijać i w taki sposób pozyskiwać energię potrzebną w kraju.

Jak dodała europejska komisarz ds. energii, Irlandia powinna nadać priorytet rozwojowi energii odnawialnej ponad budowę nowego terminalu ciekłego gazu ziemnego (LNG). Kadri Simson powiedziała również, że ceny energii słonecznej i wiatrowej okażą się w przyszłości bardziej stabilne niż paliw kopalnych, a jako jeden z członków UE mniej uzależnionych od rosyjskiego gazu, Irlandia może mieć większą kontrolę nad wytwarzaną na wyspie energią.

Wypowiedź komisarz Kadri Simson to miód na uszy ministra Ryana, ale staje też w opozycji do zapowiedzi gabinetu, który w chwili, gdy ceny paliw kopalnych biły kolejne rekordy, a Irlandia stanęła w obliczu braku paliw na stacjach benzynowych, zawyrokował, że niezależnie od decyzji Eamona Ryana, kolejny terminal do rozładunku LNG zostanie wybudowany. Teraz to minister Ryan przejął inicjatywę, więc będzie mógł wspierać się opinią unijnej komisarz, a ta dała impuls do działania ministrowi środowiska, by swoją decyzję utrzymał w mocy i rozwijał tzw. czyste źródła pozyskiwania energii, natomiast terminale gazowe, nie były już budowane na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy stanieją paliwa
Ryanair ponownie zys

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!