Minister Ryan – „Irlandzkie miasta mogą być niezdatne do zamieszkania”

Wysokie temperatury, jakie notuje się ostatnio w Irlandii, są wodą na młyn ministra Eamona Ryana, który jako żywo ponownie złapał wiatr w żagle i ostrzega, że zmiany klimatyczne doprowadzą do strasznych wydarzeń, o ile nie zmienimy sposobów pozyskiwania i wykorzystania energii.

Ryan powiedział też, iż taka ciepła, jak na tę porę roku pogoda, stała się sojusznikiem Europy i świata w walce z Rosją, bo zużywa się znacznie mniej węglowodorów w trwającym kryzysie energetycznym.

Eamon Ryan:

To zmiana klimatu i to jest przerażające. W ciągu ostatnich 60 dni temperatury były o dwa stopnie wyższe od średniej wieloletniej. Z drugiej strony jest to dobra wiadomość dla gospodarstw domowych, które spodziewają się wzrostu cen energii tej zimy.

Minister ds. środowiska swoje opnie, oparł na twierdzeniach naukowców, a ci są zdania, iż należy w krótkim czasie ograniczyć wzrost temperatur o 1,5 stopnia Celsjusza i powinno się to stać do końca tego stulecia, żeby uniknąć druzgocących skutków dla całej planety. Minister dodał, że o ile pogoda sprzyja mieszkańcom Irlandii, bo będą mieli niższe rachunku za prąd, gaz i olej opałowy, to jednak niedobra wiadomość z punktu widzenia klimatycznego, bo pokazuje, że zmiany postępują i są coraz bardziej widoczne. Szef Departamentu Środowiska dodał, iż jego partia powinna być uczestnikiem kolejnych gabinetów, by działać na rzecz ochrony środowiska i zmian w zakresie oczyszczenia atmosfery.

Eamon Ryan:

– Musimy być w pięciu rządach z rzędu, robiąc to pełną parą. To największa zmiana w historii, najważniejsza historyczna zmiana w historii.

Eamon Ryan snuł też wizje, chociaż było to w formie pytającej, iż za jakiś czas, w Irlandii mogą pojawić się migranci klimatyczni, bo w rejonach obecnie przez nich zamieszkiwanych, klimat zmieni się na tyle, że ludzie nie będą mogli tam przebywać. Minister mówił też, że i część rejonów kraju może mieć kłopoty z utrzymaniem miejsc do zamieszkania, gdyż zmiany klimatyczne przyczynią się do wzrostu poziomów wód, a te wdzierać się będą głębiej w ląd, wypierając ludzi na tereny położone znacznie wyżej. Powodzie w niektórych miejscach, jak Shannon i Cork, mogą też przybierać na sile, być zjawiskami częściej obserwowanymi, a w latach kolejnych mogą być na tyle intensywne, że staną się nie do opanowania.

Eamon Ryan powiedział, że o ile nic się nie zrobi w kierunku zapobieżenia zmianom klimatycznym, do końca tego wieku miasta takie jak „Dublin, Cork, Limerick, Galway oraz Waterford, mogą być niezdatne do zamieszkania”.

Minister Eamon Ryan:

– Stwarza to niepewność dla naszych dzieci i ich przyszłości, że jeśli przekroczysz pewien punkt krytyczny, jest to nieodwracalne, a następnie staje się naprawdę szkodliwe i naprawdę katastrofalne. Może ludzie w moim wieku poradzą sobie z tym, co z ich światem i ich przyszłością nie da się zarządzać – i nie jest sprawiedliwe, że ich z tym zostawiamy, a oni chcą odegrać swoją rolę.

Mówiąc o przyszłości, minister Ryan podkreślał, że jego ugrupowanie będzie robić wszystko, aby przeciwdziałać zmianom klimatycznym i działać będzie w zakresie osiągania celów, jakie zostały w tym zakresie wyznaczone.

Pełny tekst rozmowy z ministrem środowiska można przeczytać w internetowym wydaniu Irish Independent.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier nie zgadza s
Piwo drożeje i będ