Minister musi wstrzymać wdrożenie planu emisji gazów cieplarnianych

Szef resortu środowiska nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, ale zmuszony został do powstrzymania się od wprowadzenia ostrych planów redukcji gazów cieplarnianych w wielu sektorach gospodarki.

Minister Eamon Ryan kontynuować ma rozmowy w tej sprawie, m.in. z ministrem rolnictwa Charlie McConalogiem i omówić z nim kwestie, które wywołują niepokój sektora rolnego. Producenci żywności obawiają się, że poprzez wprowadzenie drastycznych ograniczeń w emisji gazów, zarówno sektor rolny, jak i przemysł, może spowodować wysokie podniesienie się kosztów produkcji, więc w konsekwencji płody rolne i produkty pochodne zdrożeją o kilkanaście procent.

Jak wynika z przyjętego w ubiegłym roku Planu Działań na rzecz Klimatu, cały sektor rolny w Irlandii, miałby zredukować emisję gazów cieplarnianych o 22-30 procent.

W tej kwestii nie ma jednak zgody, gdyż rolnicy z dużą niechęcią patrzą na te rozwiązania, a wsparciem ma być dla nich minister McConalog, który przekonywać będzie Ryana, by zredukował poziomy ograniczeń.

Jak wynika z rządowego Planu na rzecz Klimatu, Irlandia zobowiązała się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku o 51%, w porównaniu do roku 2018. To oznacza jednak ogromne zmiany w tutejszej gospodarce, a na to ani przemysł, ani rolnictwo, ani też wiele innych działów gospodarki, nie jest przygotowanych.

Jeszcze ciekawiej sprawa zaczyna wyglądać, jeżeli wczytamy się w opublikowany niedawno raport Agencji Ochrony Środowiska, a z tego wynika, iż nawet pełne wdrożenie Planu na rzecz Klimatu, nie da oczekiwanych efektów i emisja do 2030 roku spadnie, ale tylko o 28%.

Obecnie wiele środowisk zgłasza, aby opracowano realny plan redukcji dla gazów cieplarnianych, co pozwoli na wprowadzanie zasad środowiskowych, jednak bez nadmiernego obciążania poszczególnych sektorów irlandzkiej gospodarki.

Tym samym można powiedzieć, że ogranicza się zapędy ministra Ryana, których chciałby natychmiastowego przejścia do zerowej emisyjności Irlandii i to nie licząc się z kosztami swoich decyzji.

Ministrowie odpowiedzialni za przemysł i rolnictwo przekonywać mają szef resortu z Zielonych, że powinien zrewidować pogląd na pewne kwestie środowiskowe i przypomina się Ryanowi, że Irlandia działa obecnie w stanie kryzysowym, więc nie można nakładać na niego i jego mieszkańców dodatkowych obciążeń.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
New centre for creat
Fianna Fáil godzi s