Mieszkańcy stolicy pojadą nowymi pociągami

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już w przyszłym roku rozpocznie się wymiana taboru kolejowego Dart, który można nazwać wysłużonym, a obecne składy zastępowane będą przez nowoczesne wagony, które dawać będą większe poczucie bezpieczeństwa i wyższy komfort podróży.

W 2025 roku pierwsze 25 nowych wagonów wejdzie do użytku na najbardziej obciążonych trasach, a następne wprowadzane będą do użytku zgodnie z harmonogramem dostaw. Dart wybrał wagony, które pozwolą na przewożenie większej ilości bagaży, a przestrzeń na nie uzyskano pod siedzeniami, które ustawione będą na wspornikach, nie zaś na pełnej zabudowie. Wagony wyposażone będą również w specjalne automatyczne rampy dla wózków, by ułatwić wsiadanie i wysiadanie pasażerom, którzy z takich korzystają.

Wprowadzony zostanie też zintegrowany system informacyjny, a każdy wyświetlacz w pociągu oraz na stacji, pokazywać będzie ilość wolnych miejsc w wagonach.

Inny, wygodniejszy i bezpieczniejszy będzie też system unieruchamiania rowerów, bo i ten doczeka się głębszej zmiany, a złącza USB-A i USB-C umieszczone będą pomiędzy siedzeniami, aby pasażerowie mieli do nich bezproblemowy dostęp.

Na odcinkach, gdzie nie ma napowietrznej trakcji elektrycznej, pociągi korzystać będą z zasilania akumulatorowego, co też będzie dużą zmianą, głównie na odcinku Malahide – Drogheda. Co istotne, o ile wystąpią przerwy w dostawach prądu, pociągi nadal będą mogły kontynuować podróże, gdyż wówczas także korzystać będą z zasilania akumulatorowego. Akumulatory mają być jednymi z najnowocześniejszych, a ich ładownie zajmować ma zaledwie 18 minut.

To rozwiązanie jest też wstępem do zmian, jakie nastąpią w całej Irlandzkiej Kolei, ponieważ z biegiem czasu, wszystkie pociągi, jakie poruszają się po wyspie, będą miały napęd elektryczny lub inny, a zrezygnuje się z tych wprawianych w ruch silnikami diesla. Irish Rail dodaje jednak, że nie stanie się to zbyt szybko, bo w najbliższych dziewięciu latach zaledwie niecałe 30% pociągów w kraju stanie się elektrycznymi.

Irish Rail chce też rozważać inne opcje napędowe, więc mówi się o alternatywnych źródłach napędzania pociągów, a sugeruje te na wodór.

Zarząd Irlandzkich Kolei zamówił już u francuskiego producenta 750 nowych wagonów, z których składać się będą pociągi kolejki dojazdowej Dart, a niebawem składy pojawią się na torach, by zapoznać mieszkańców kraju z nowymi pociągami. Do użycia wejdą jednak dopiero w roku przyszłym.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Rail

Fot. CC BY-SA 2.0 Colin Park

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.