MI: Do lotniska w Pyrzowicach dojeżdżamy pociągiem (komunikat)

– Ministerstwo Infrastruktury informuje:

Można już dojechać pociągiem do portu lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Dostępne są też bezpośrednie połączenia w relacji Częstochowa – Tarnowskie Góry. Najszybszy pociąg z Zawiercia do lotniska dojeżdża w 22 min, a z Tarnowskich Gór w 17 min. Podróżnym z Częstochowy przejazd zajmuje około 1 godziny.

Połączenie Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie to nowa oferta podróży pociągiem, najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego, która poprawi skomunikowanie lotniska w Pyrzowicach z miastami w regionie i usprawni kolej aglomeracyjną.

— Inwestycja na linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Pyrzowice – Zawiercie zapewnia większą dostępność do kolei i lepszą komunikację w całym woj. śląskim. Pasażerowie samolotów zyskali wygodną możliwość dostania się do miasta. To także impuls dla rozwoju gospodarczego w regionie, bo projekt ma istotne znaczenie dla rozwoju sprawnych przewozów towarowych. Pozwala na efektywne połączenie transportu kolejowego i lotniczego — powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA odbudowały 30-kilometrowy odcinek linii między Tarnowskimi Górami a Siewierzem, dzięki czemu pociągi wróciły na tory po 30 latach. Rewitalizacja i elektryfikacja dotyczyła w sumie ok. 48 km linii od Tarnowskich Gór do Zawiercia. Wybudowane łącznice w Zawierciu i Tarnowskich Górach pozwalają na sprawne prowadzenie ruchu pociągów. Pociągi pasażerskie będą jeździć z prędkością do 140 km/h, a towarowe do 80 km/h. Linią pojadą też cięższe składy.

Dostęp do kolei zwiększa nowa stacja Pyrzowice Lotnisko i nowe przystanki: Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice, Zawiercie Kądzielów. Wygodne podróże zapewniają nowy peron na stacji Zawiercie oraz przebudowane perony na stacjach Tarnowskie Góry, Siewierz i Poręba. Wszystkie obiekty są dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, dzięki windom lub pochylniom. Perony wyposażone są w wiaty, ławki i oświetlenie. Orientację w podróży ułatwiają tablice informacyjne, nagłośnienie oraz wyświetlacze zawierające wizualne informacje o najbliższych pociągach.

Inwestycja PKP PLK to też 59 obiektów inżynieryjnych i 38 przejazdów kolejowo-drogowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym powstały bezkolizyjne skrzyżowania, m.in. wiadukty kolejowe w Miasteczku Śląskim nad drogą DW 908, nad autostradą A1 oraz w Pyrzowicach nad drogą DW 913. Wybudowano nowe przejścia podziemne w stacjach Pyrzowice Lotnisko i Siewierz. W Siewierzu powstało też lokalne centrum sterowania, z którego dyżurni będą dbali o bezpieczne prowadzenie ruchu na całej linii.

Linia jest ważną trasą obsługującą bocznicę towarową CARGO MPL Katowice oraz dwie bocznice w Siewierzu. Projekt zwiększy rolę kolei jako ekologicznego transportu również w połączeniu z transportem lotniczym.

Wartość zadania „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” to 660 mln zł. Projekt jest dofinansowany z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pif/

Fot. CC BY 3.0 DEED Marek Ślusarczyk

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
O pracownikach 50+ k
Irlandia może strze