Ludzie muszą być chronieni przed zwolnieniami z pracy

Rzeczniczka Partii Pracy ds. praw pracowniczych Marie Sherlock powiedziała, że ​​ochrona pracy i środków do życia musi być w centrum strategii rządu tej zimy.

W związku z ostatnimi oświadczeniami głównych pracodawców, w połączeniu z obniżoną oceną, jaką opublikował IBEC, a dotyczącą irlandzkiej gospodarki w przyszłym roku, wiele osób będzie głęboko zaniepokojonych o swoje źródła utrzymania tej zimy.

Senator Sherlock powiedziała, że zmiana warty wewnątrz rządu nie może odwracać uwagi od ochrony pracowników tej zimy.

Senator Sherlock stwierdziła:

– Ostatnie trendy gospodarcze pokazują spowolnienie wzrostu, które zostało dodatkowo wzmocnione przez znaczną korektę w dół wzrostu gospodarczego do zaledwie 2% w roku przyszłym. Wynika to z obaw o miejsca pracy w jednym z największych miejsc pracy w sektorze prywatnym w kraju, w fabryce Intela w Kildare, po potwierdzeniu w zeszłym tygodniu cięć w globalnej sile roboczej wraz z planowanymi cięciami w innych dużych firmach technologicznych. To, w połączeniu z doniesieniami z całego sektora hotelarskiego i pewną produkcją skróconych godzin otwarcia, jest głęboko niepokojące. Przez ostatnie dwa miesiące słyszeliśmy, jak pracodawcy mówią o zagrożeniu wzrostem cen mediów i widać, że w 2023 r. nastąpi gwałtowny wzrost niewypłacalności, co nieuchronnie doprowadzi do utraty miejsc pracy. Ponieważ ludzie byli już okaleczeni przez wygórowane wzrosty rachunków i usług komunalnych tej zimy, rząd musi teraz zrobić krok w kierunku pracowników i zabezpieczyć się przed tymczasowymi zwolnieniami i zwolnieniami tej zimy. Musimy zobaczyć kompleksowy plan dla państwa, aby pomóc zabezpieczyć miejsca pracy i chronić dochody pracowników na wypadek, gdyby ich pracodawca i sektor stanęły w obliczu pogorszenia koniunktury. Obecne ustalenia rządowego programu pracy krótkoterminowej po prostu nie są odpowiednie do celu, ponieważ pracownicy muszą polegać na zasiłku dla osób poszukujących pracy za dni nieprzepracowane. Pracownicy są już pod ogromną presją, a zdecydowana większość cierpi z powodu realnych cięć płac i rosnących kosztów kredytów hipotecznych lub wynajmu z powodu wzrostu stóp procentowych. Przez wiele lat Partia Pracy wzywała do wprowadzenia programu pracy krótkoterminowej, który zapewniłby, że pracownicy nie staną w obliczu spadku dochodów w przypadku tymczasowego zwolnienia. Rzecznik finansów pracy Ged Nash często podkreślał potrzebę naśladowania przez Irlandię niemieckiego przykładu Kurzarbeit, gdzie pracodawca i państwo współfinansują dochód należny za dni nieprzepracowane. Do tej pory odpowiedź rządu na wyzwania stojące przed firmami w postaci TBESS jest straconą szansą, bez warunków ani zachęt do utrzymania miejsc pracy i ochrony dochodów. To musi się zmienić. Napis na ścianie jest teraz wyraźny i nie ma wymówek. Grudniowa zmiana warty w rządzie nie może odwrócić uwagi od ochrony pracy i środków do życia ludzi. Rządowi nie wolno zasypiać z fałszywym poczuciem bezpieczeństwa przy wyjątkowo silnym wzroście wpływów z podatku dochodowego o ponad 15% w ciągu ostatnich 10 miesięcy w porównaniu z rokiem ubiegłym rokiem. Musimy zobaczyć jasną strategię, która zapewni pracownikom pewność, że ich dochody będą chronione tej zimy.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo by Nathan Shively on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Partia Pracy szuka p
Brexit był błędem