Kto króluje na irlandzkim rynku spożywczym?

Na tym polu nie ma istotnych zmian i jak do tej pory, można swobodnie uznać, że dawniejsze wyniki zostały utrzymane.

Warto jednak dodać, iż szybciej niż rynek pod względem wartości rosła sprzedaż w Dunnes Stores, Tesco i Lidlu, co z kolei zagraża liderowi rankingu. Na pierwszym miejscu ponownie znalazła się irlandzka sieć detaliczna Dunnes Stores, z udziałem w rynku spożywczym na poziomie 22,9%, jednak ten czuje tuż za plecami brytyjski oddech. Kupujący wracali do Dunnes Stores o 2,1% częściej, a ilość nowych kupujących podniosła się o 3,3% rok do roku, natomiast wzrost sprzedaży w rok wyniósł 15%.

Właśnie na pozycji drugiej ze stale rosnącym udziałem w rynku uplasowało się Tesco, które od dawna nie było już liderem sprzedaży artykułów spożywczych, a obecnie może wyprzedzić rodzimą irlandzką sieć, o ile wciąż przyciągać będzie klientów. Tesco w Irlandii zawładnęło już 22,6 proc. rynku spożywczego, a dzieje się tak ze względu na wzrost sprzedaży rocznej o 13,5%. Kupujący częściej wracali do placówek tej sieci i częstotliwość pojawiania się w sklepach podniosła się o niespotykane wcześniej 17,7%, co dało w wyniku ogólnym dodatkowe 103,6 mln €.

Trzecie miejsce niezmiennie należy do SuperValu, które ma 20,7% udziału w rynku, a wzrost roczny na poziomie 6%. Klienci tej sieci odbyli najwięcej podróży do sklepów w porównaniu z innymi detalistami i były to 24 wizyty, co oznacza wzrost o 15,3% rok do roku.

Wzrost sprzedaży w dyskoncie spożywczym Lidl wyniósł rok do roku 15,5%, co dało detaliście 13,7% udziału w rynku spożywczym, więc również jest to rekordowy udział. W Lidlu klienci wydali 45,2 miliona euro więcej, a na miejscu piątym znajduje się sieć Aldi, która ma obecnie 12,3% udziału w detalicznym rynku spożywczym w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Business Plus

Fot. Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Trounce

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Mandaty w Irlandii s
Jest drogo i maleją