Królewskie podziękowania dla Irlandii

Król Karol III zwrócił się do prezydenta Michaela Daniela Higginsa z podziękowaniami za reakcję kraju na wieść o śmierci jego matki królowej Elżbiety II.

Władca Wielkiej Brytanii spotkali się przed pogrzebem królowej i rozmawiali przez dłuższą chwilę, a to wtedy król Karol III stwierdził, iż reakcja mieszkańców Irlandii była niesamowita i nieoczekiwana. Karol III powiedział też prezydentowi Higginsowi, iż jego marzeniem jest odwiedzenie 32 irlandzkich hrabstw, a do tej pory wizytował 17 z nich.

W komentarzu do spotkania i słów brytyjskiego króla prezydent Michael D. Higgins powiedział, iż w jego ocenie, sam król Karol III, jak i rodzina królewska, mają „bardzo pozytywne nastawienie do całej Irlandii”. Prezydent podkreślił, że nie będą mieli żadnych problemów, aby wizytować Republikę, a wszystko zależeć ma od grafiku zajęć króla.

Mówiąc o wizycie i o słowach króla prezydent Higgins stwierdził:

– Bardzo chciał mi podziękować za wysiłek, jaki taoistach, ja i inni podjęliśmy w związku z naszymi komentarzami i oświadczeniami, jakie wygłosiliśmy na temat jego matki.

Prezydent Higgins wyraził też nadzieję, że wcześniejsze wizyty w Irlandii królowej Elżbiety II, jak i następcy tronu Karola III, zbliżać będą oba narody do siebie i będą kontynuacją oraz „częścią procesu” naprawy stosunków.

W podobnych słowach wypowiada się Irlandka, komisarz UE Maireád McGuinness, która uważa, że pojawiła się możliwość i przyszedł czas na „reset w stosunkach” na linii Londyn – Dublin, a może być to związane ze wstąpieniem na tron Karola III i z nową premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

[[File:Prince Charles.jpgCC|Prince_Charles]]

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Tanie zakupy spożyw
Nie zapłacisz – n