Koalicja „FF” z „SF” byłaby bardzo trudna do realizacji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Lidera Fianna Fáil zapytano, czy wyobraża sobie koalicję rządową albo jakąś inną z Sinn Féin, gdy okaże się, że taka tylko byłaby możliwa po następnych wyborach?

Szef Fianna Fáil Micheál Martin powiedział, że „będzie to niezwykle trudne do realizacji”, a to za sprawą polityki, głównie „antyprzedsiębiorczej”, jaką prowadzi Sinn Féin. Martin dodał, że największa partia opozycyjna, „wykazuje też negatywny stosunek do Unii Europejskiej”, więc to kolejny element blokujący powstanie takiej współpracy.

Premiera zapytano również, czy jego partia może nawiązać jakąkolwiek współpracę polityczną z Sinn Féin, a wtedy stwierdził, że „z ogromną trudnością, biorąc pod uwagę ich politykę”.

Micheál Martin:

– Polityka przedsiębiorczości to inna sprawa. Myślę, że polityka Sinn Fein jest antyprzedsiębiorcza i niesłusznie opodatkowałaby wiele podmiotów, co stworzyłoby problemy dla naszych rodzimych firm, nie mówiąc już o decyzjach dotyczących bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Oni sprzeciwiali się wejściu (do UE). Sprzeciwiali się każdemu traktatowi, który dotyczył Europy, a ja słuchałem tego w Dáil przez ostatnie 10 lat, jako lider Fianna Fáil. Zawsze byłem pod wrażeniem – jak ciągle negatywnie odnosi się do Unii Europejskiej, (Sinn Féin) zawsze starało się coś podważyć. Nawet inwazję Rosji na Krym, spójrz na historię, reakcja Sinn Féin w tym zakresie – była bardzo, bardzo słaba.

Lider „FF” Micheál Martin powiedział również, że Irlandia powinna być dumna ze swoich osiągnięć w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) i nigdy nie powinna zapominać, co pomogło gospodarce osiągnąć obecną pozycję.

Micheál Martin:

– Myślę, że wzrost był bardzo silny dzięki silnej polityce gospodarczej i filozofii, która dobrze sprawdza się w tym kraju od ponad 60 lat. Bardzo ważne jest utrzymanie tego systemu przedsiębiorczości w tym kraju, tej polityki przedsiębiorczości.  Jesteśmy małą otwartą gospodarką, a bliźniacze podejście polegające na rozwijaniu naszych własnych rodzimych firm i przyciąganiu biznesu z zagranicy do kraju działało wyjątkowo dobrze, a związek między naszymi rodzimymi firmami a firmami międzynarodowymi działał bardzo dobrze, więc chodzi tu o sprawy dotyczące przedsiębiorstw i polityki dotyczącej przedsiębiorstw. Fakt, że inwestują teraz, oznacza, że ​​inwestują długoterminowo – wiele z tych inwestycji ma długą żywotność. Polityka przedsiębiorczości będzie sednem następnej kampanii wyborczej, co do tego nie mam wątpliwości – podobnie jak kwestie związane z opodatkowaniem. Myślę, że odruchową reakcją Sinn Fein na jakikolwiek problem byłoby opodatkowanie, a zwłaszcza opodatkowanie małych przedsiębiorstw w Irlandii. Małe średnie przedsiębiorstwa (MŚP) mają najwięcej obaw przed polityką Sinn Féin, ponieważ istnieje odruchowa reakcja na każdą kwestię, która byłaby większym opodatkowaniem. Jeśli jesteś MŚP, które ciężko pracowało przez 10 lub 15 lat, a potem zaczynasz zarabiać, zarabiając ponad 100 000 euro lub więcej, ale przez 10 lat nic nie robiłeś, moim zdaniem masz prawo do czerpania korzyści ze swojej ciężkiej pracy z ostatnich 10 lub 15 lat. Myślę, że wiele osób w małych i średnich przedsiębiorstwach zostałoby mocno dotkniętych polityką, którą proponuje Sinn Féin.

Taoiseach podkreślił, iż ważne jest, aby zagraniczne firmy wciąż inwestowały w Irlandii długoterminowo, a w kwestii wyniku wyborczego, wypowiedział się wymijająco.

Micheál Martin:

– Myślę, że historia inwestycji zagranicznych jest bardzo silna, a fakt, że takie inwestycje są dokonywane, oznacza, że ​​ludzie mają zaufanie do proprzedsiębiorczego etosu tego kraju. Jednak musimy być ostrożni. Nie możemy niczego brać za pewnik. Nie możemy popadać w samozadowolenie z powodu tego, jak tu dotarliśmy. Czasami mam wrażenie, że jesteśmy zadowoleni z historii przedsiębiorczości i gospodarki, a i przyjmujemy to za pewnik.

Nie chcę też przewidywać niczego z sondaży i badań opinii, nikt też nie powinien tego robić – przeszedłem przez to zbyt wiele razy w przeszłości – mam na myśli to, że wybory zazwyczaj nabierają własnej dynamiki.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Covidowe ograniczeni
EBC nie cofnie się

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!