EBC nie cofnie się przed niczym. Stopy procentowe wywołają głęboki kryzys

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Europejski Bank Centralny nie pozostawił złudzeń, więc ponownie potwierdził, że podnosić będzie stopy procentowe.

Obecnie w EBC panuje przekonanie, że tylko podnoszenie stóp procentowych od kredytów jest jedyną możliwością opanowania inflacji, jednak zaznacza, że możliwe są do wprowadzenia też inne środki walki ze wzrastającymi cenami. Istotne są jednak słowa, iż Europejski Bank Centralny, wcale nie musi zatrzymać się na podwyżkach stóp, które już zapowiedział, więc jeszcze przynajmniej dwa razy w tym roku, bo nie wyklucza się dalszego ich wzrostu w roku przyszłym.

O ile tak się stanie, kredyty, dodajmy, że wszelkie kredyty, staną się na tyle niedostępne, że zaboli to wszystkich, od małych przedsiębiorców po koncerny działające w strefie euro, ale i na tym się nie skończy, bo odetnie się od kredytowania również osoby prywatne.

Ci natomiast, więc kredytobiorcy prywatni, cierpieć będą również z powodu stale wzrastających rat kredytów, w tym hipotecznych, co może doprowadzić nawet do utraty zdolności spłaty zaciągniętych już pożyczek. Co ważne, nawet rosnące wynagrodzenia, nie będą nadążać za wzrostami stóp procentowych, jakie planuje wprowadzać EBC, więc stanie się to gwoździem do kredytowej trumny dla wielu gospodarstw domowych i firm.

Ważne jest też i należy to powiedzieć z pełną mocą, że poprzez podnoszenie stóp procentowych, Europejski Bank Centralny, hamować będzie rozwój gospodarek, bo te odcięte od kredytów, przestaną się rozwijać.

*

 W mojej ocenie to paraliżujące działanie EBC, przyniesie odmienny od oczekiwanego skutek i stanie się początkiem końca Unii Europejskiej, która miała możliwości rozwoju, ale rozwoju na kredyt, czyli w finansowaniu bankowym. Zablokowanie dostępu do kredytów, zarówno dla przedsiębiorstw, jak i dla osób prywatnych, wpędzi cały unijny blok w stagnację, a następnie w recesję, do której jesteśmy bardzo blisko. Te dziwaczne zapowiedzi EBC staną się jednocześnie blokadą inwestycji zagranicznych, czyli do Unii Europejskiej, przestaną napływać inwestorzy ze świata i będą mieli rację, gdyż polityka EBC, jest już teraz nieodpowiednia dla gospodarki, która nie podniosła się po pandemii Covid-19. Powinno się iść, moim skromnym zdaniem, w całkiem innym kierunku, zdobywać nowe rynki zbytu, pozyskiwać inwestorów, ale o ile podnosić stopy procentowe, to tylko zgodnie z sytuacją ekonomiczną i w reakcji na przegrzanie ekonomiczne strefy euro. W innym przypadku uznaję to za działanie na szkodę mieszkańców strefy euro i przedsiębiorstw.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Koalicja „FF” z
Europejskie lotnictw

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!