Kanada chce podkraść lekarzy i pielęgniarki z Irlandii

W najbliższych dniach w Irlandii pojawi się całkiem spory zespół rekruterów, którzy szukać będą osób chętnych do wyjazdu do pracy w Kanadzie.

Zespół złożony z 11 osób, a tym przewodzić będzie jeden z kanadyjskich ministrów, planuje rozesłać swoich ludzi do kilku największych miast w Irlandii, by zachęcali pracowników medycznych do związania się z kanadyjską służbą zdrowia. Na celowniku Kanadyjczyków znaleźli się irlandzcy lekarze oraz pielęgniarki, a ich wizyta spowodowana jest brakami personelu w tamtejszej służbie zdrowia.

Jak powiedział minister zdrowia Nowej Fundlandii i Labradoru Tom Osborne, grupa pojawić się na w czterech miastach, a dodał w wypowiedzi dla CBC News:

– Z pewnością czujemy i mamy nadzieję, że będzie duże zainteresowanie wśród pracowników służby zdrowia z Irlandii. Czujemy, że możemy być konkurencyjni, a potencjalni pracownicy otrzymają odpowiednie zachęty. 

Wiadomość jest o tyle niepokojąca, gdyż pojawiła się w chwili, kiedy Irlandia boryka się z własnymi problemami w służbie zdrowia, a jednocześnie od lat czynione są starania, by zatrudnić odpowiednio wykształconych pracowników medycznych.

Przewodniczący komitetu konsultantów Irlandzkiej Organizacji Medycznej Matthew Sadlier powiedział, że utrata nawet niewielkiej ilości personelu medycznego, może mieć wpływ na całą tutejszą służbę zdrowia.

Matthew Sadlier:

– To dość niepokojące, że nasi lekarze mogą nas opuścić. W tej chwili trwa idealna burza. Mamy poważne trudności w środowisku pracy w irlandzkiej służbie zdrowia, a lekarze cierpią z powodu skrajnego wypalenia.

To nie jest pierwsza wizyta zagranicznych rekruterów, którzy poszukują pracowników medycznych, bo kilka miesięcy temu w Irlandii gościli przedstawiciele Departamentu Zdrowia Australii, którzy w Dublinie namawiali lekarzy i pielęgniarki, aby przenieśli się na tę gorącą dla odmiany wyspę.

*

Irlandia ma natomiast całkiem inny styl rekrutowania pracowników, gdyż zazwyczaj namawia, aby to Irlandczycy wracali z obczyzny na łono wyspy, a i postawiła na osoby z Azji Południowej i państw Wschodniej oraz Centralnej Europy, które właściwie są już teraz dominującą grupą w tutejszym systemie ochrony zdrowia. Wizyta rekruterów powinna również budzić obawy rządu w Dublinie, jeżeli okaże się, iż działania australijskich i kanadyjskich łowców przyniosą rezultaty i lekarze oraz pielęgniarki z Irlandii, zaczną przenosić się do tych państw. Wtedy z całą pewnością system opieki zdrowotnej w kraju może się załamać i doprowadzić do pogłębienia się problemów z dostępem do szpitali w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent / CBC News

Photo by Usman Yousaf on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: