Jaką Europę wyobrażają sobie młodzi – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Młodzi obywatele pokładają w Unii Europejskiej znaczące nadzieje i mają bardzo konkretne oczekiwania wobec nowych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tym bardziej, że do wyzwań stojących przed wybranymi w tej kadencji należy praca nad nową strategią na rzecz dzieci na najbliższe lata. W perspektywie młodzieży do tych najważniejszych obszarów należą: edukacja, zdrowie psychiczne oraz zmiana klimatu. Młodzi spotkali się w ramach warsztatów zorganizowanych przez UNICEF Polska we współpracy z Biurem Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Uczestnicy spotkania „Młodzi w Europie 2024” mieli okazję zapoznać się z działaniami UE na rzecz dzieci i młodzieży oraz dowiedzieć się, w jaki sposób decyzje zapadające na szczeblu unijnym wpływają na codzienność młodych, a także jakie odzwierciedlenie w sytuacji przyszłych pokoleń będą miały najbliższe wybory do PE. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy członków Młodzieżowych Rad Miast z Gdyni, Poznania i Bydgoszczy, a także Młodych Ambasadorów Klimatu z Konina. Są to młodzi mieszkańcy miast, które uczestniczą w programie UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom

Od wielu lat, systematycznie i konsekwentnie wspieramy młodych ludzi w Polsce, propagując ideę partycypacji młodych, oddając im głos i tworząc przestrzeń do tego, aby mogli uczestniczyć w życiu społecznym, aby mogli się wypowiadać na ważne dla nich tematy. Chcemy, aby ich opinie i postulaty były słyszalne i wysłuchane 

– mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. 

Uznaliśmy, że wnioski płynące z badania Europe Kids Want 2024 stanowią doskonały punkt wyjścia do dalszych, pogłębionych dyskusji z młodymi ludźmi o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość Europy, szczególnie w kontekście zabezpieczenia ich praw i potrzeb. We współpracy w Biurem PE w Polsce postanowiliśmy więc sprawdzić, w jak ukształtowanej społeczności europejskiej chcieliby żyć i co w takiej szerokiej perspektywie jest dla nich najważniejsze 

– dodaje.

O ważnych dla siebie sprawach młodzi z Europy wypowiedzieli się m.in. w badaniu Europe Kids Want 2024, w którym bardzo jasno wyrazili swoje zaniepokojenie takimi obszarami jak wojna i konflikty zbrojne czy niewystarczająca dbałość o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Ustalenia z tego raportu stały się podstawą do przeprowadzenia części warsztatowej, podczas której uczestnicy podzielili się z nami swoimi refleksjami na temat oczekiwań w stosunku do decydentów UE i działań podejmowanych przez nową kadencję PE.

Demokracja nigdy nie powinna być traktowana jako coś oczywistego. Jest ona wspólnym osiągnięciem i zbiorową odpowiedzialnością, w której wszyscy mamy swój udział. W tym roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego po raz pierwszy będą mogły zagłosować osoby młode, urodzone w Polsce, która w momencie ich narodzin była już członkiem Unii Europejskiej. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie młodych wyborców, do pójścia do urn wyborczych 9 czerwca. Wykorzystaj swój głos. Inaczej inni zdecydują za ciebie 

– mówi Witold Naturski, dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce.

Jakie więc kwestie zdaniem młodych powinny być podjęte w pierwszej kolejności? Którymi obszarami UE powinna się zająć, aby jak najlepiej zabezpieczać prawa najmłodszych obywateli Wspólnoty?

W perspektywie młodych do kluczowych zagadnień, którymi powinni się zająć przyszli przedstawiciele krajów członkowskich w Parlamencie Europejskim, należą:

  • Wzmocnienie działań na rzecz budowania wspólnotowości na poziomie Europy, poszczególnych krajów członkowskich, a także między pokoleniami.
  • Promowanie nowoczesnych metod i narzędzi w krajowych systemach edukacji, a także podnoszenie świadomości społeczeństw w zakresie problemów dotyczących młodych.
  • Ułatwienie dostępu do usług zdrowotnych, w tym budowanie świadomości na temat znaczenia dobrostanu psychicznego i fizycznego młodych osób oraz poszerzanie wiedzy dorosłych w tym zakresie.
  • Promocja mechanizmów partycypacji młodych ludzi w życiu społecznym i publicznym, m.in. poprzez obniżenie wieku wyborczego.
  • Kształtowanie przyjaznych warunków dla przedsiębiorczości młodych i rozwijanie kompetencji młodzieży w zakresie przygotowania do wyzwań zmieniającego się rynku pracy.
  • Intensyfikacja działań na rzecz zielonych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych, a także zwiększanie finansowania w tym obszarze.
  • Podejmowanie wysiłków na rzecz poprawy cyberbezpieczeństwa oraz wdrażania skutecznej edukacji o cyfrowych zagrożeniach.

UNICEF Polska

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Singiel Maddie Rock
Prof. Henryk Domań
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.