IV ŁÓDZKI PIKNIK RÓŻNORODNOŚCI

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Bogaty program międzykulturowych warsztatów, wykłady, dobre jedzenie, książki i muzyka. To wszystko czeka w najbliższe niedzielne popołudnie na uczestników i uczestniczki czwartego Łódzkiego Pikniku Różnorodności w Parku Ocalałych, organizowanego przez Centrum Dialogu.

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi zaprasza już po raz czwarty na Łódzki Piknik Różnorodności. Wydarzenie zaplanowane na 19 maja, trwające całe niedzielne popołudnie od 15:00 do 20:00, jest radosną promocją wielokulturowości naszego miasta. Piknik co roku odbywa się w bujnej przyrodzie Parku Ocalałych. Jest on wydarzeniem otwartym dla wszystkich, którzy chcą poznać język, tradycje, zabawy i muzykę osób, które Łódź wybrały na swój drugi dom.

Wśród partnerów zaproszonych do współorganizacji pikniku znalazły się stowarzyszenia, fundacje i instytucje, które na co dzień zajmują się działalnością pomocową, edukacyjną  i wielokulturową. Stworzyły one bogaty program warsztatów kreatywnych, kulinarnych, językowych, czy komiksowych skierowanych do różnych grup wiekowych – od najmłodszych do seniorów. Podczas pikniku nie zabraknie także rodzinnej gry terenowej, stworzonej przez Nieplac Zabaw w zielonej przestrzeni Parku oraz zróżnicowanej oprawy muzycznej. Dj Aperol zaprosi do tańca przy swoim secie didżejskim, a Potato Stonks, młody łódzki zespół tworzący muzykę ocierającą się  o alternatywę, r’n’b czy klasyczny rock, zaprosi publiczność na swój koncert.

Piknik jest wydarzeniem zapowiadającym Festiwal Łódź Wielu Kultur (wcześniej Festiwal Łódź Czterech Kultur), który odbędzie się w dniach 4-13 października 2024. Festiwal jest największym łódzkim świętem różnorodności i międzykulturowego dialogu.

PROGRAM IV ŁÓDZKIEGO PIKNIKU RÓŻNORODNOŚCI

WARSZTATY:

Koalicja Łódź Różnorodności i Łódzkie Centrum Wielokulturowe zapraszają na warsztaty dla dzieci i młodzieży:

15:00-16:00 | FOTORAMKI | otwarte warsztaty artystyczne dla dzieci (3+) wraz z opiekunami oraz dla młodzieży
Podczas warsztatów uczestnicy będą tworzyć ramki do zdjęć. Fotografie należy przynieść ze sobą, będzie również możliwość wydrukowania ich na miejscu na kolorowej drukarce. Praca nad ramką będzie pretekstem do rozmowy, dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami.

16:00-17:00 |STRING ART | otwarte warsztaty artystyczne dla dzieci (7+) wraz z opiekunami oraz dla młodzieży
Obrazy ze sznurka, znane również jako string art, to fascynująca forma sztuki, która polega na tworzeniu obrazów przez nawlekanie kolorowych sznurków, nici czy też włóczki na płytę z gwoździami.

15.00-16.00 | LEPI LUDKI | otwarte warsztaty artystyczne dla dzieci (3+) wraz z opiekunami oraz dla młodzieży
Lepienie figurek z ciasta solnego to doskonała forma zabawy i kreatywnego rozwoju. Warsztaty z lepienia mogą być fascynującą przygodą, która rozwija umiejętności manualne, wyobraźnię oraz cierpliwość najmłodszych. Podczas warsztatów dzieci będą miały dostęp do różnorodnych narzędzi, takich jak wałki, foremki do ciastek, czy nożyki do plasteliny, barwniki, które pozwolą im na precyzyjne kształtowanie wyobrażonych postaci.

17:00-18:00 | MULTI-CULTURAL KOMIX | warsztaty komiksowe (13+)
Celem warsztatu będzie wprowadzenie uczestników_ki w sam proces tworzenia komiksu – od szkiców po finalne ilustracje.
Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

15:30-16:30 | wykład o profilaktyce związanej z dbaniem o kręgosłup w postaci przydatnych wskazówek, które mogą pomóc w niwelowaniu bólu bądź jego zapobieganiu.
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup i nordic walking na świeżym powietrzu:
–  pierwsza grupa 16:30-17:30
– druga grupa 17:30-18:30

Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

16:00-17:00 | Warsztat nauki alfabetów: arabskiego, ormiańskiego i gruzińskiego przez organizację 3 Piętro.
Po zapoznaniu się z alfabetami uczestnicy będą mogli spróbować napisać swoje imię lub dowolny tekst na przygotowanych szablonach, a także dowiedzą się ciekawostek na temat języków oraz alfabetów.

15.00-18.00 | Nieplac zabaw | rodzinna gra terenowa
Gra skierowana do uczestników w różnym wieku, podczas której uczestnicy_czki zobaczą świat z innej perspektywy, spróbują swoich sił w szacowaniu odległości i czasu, stworzą nazwę dla nowoodkrytej rośliny i nauczą się rozpoznawać drzewa. W grze można wziąć udział indywidualnie lub zespołowo. Efekty warsztatów posłużą do stworzenia edukacyjnej instalacji do zabawy, która zostanie zaprezentowana na Festiwalu Łódź Wielu Kultur.

16:00-18:00 | Warsztat kulinarny kuchni romskiej „Historie z garnka”, organizowany przez Festiwal Łódź Wielu Kultur i Fundację W Stronę Dialogu
W tej kuchennej uczcie każda potrawa będzie jak kartka z podręcznika historii, która opowie o nieznanych tradycjach i zwyczajach. Wspólne gotowanie stanie się więc nie tylko sposobem na przygotowanie posiłku, ale także pretekstem do tworzenia więzi i wzajemnego szacunku.
Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

15:30-17:30 | warsztat integracyjny „Walizka”, organizowany przez Festiwal Łódź Wielu Kultur i Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
Warsztat, którego celem jest zintegrowanie wszystkich osób poprzez otwieranie się na historie drugiego człowieka i dzielenie swoim doświadczeniem poprowadzi Krystyna Markowska. Skierowany do uczestników w każdym wieku.
Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

15:30-16:30 Warsztat kreatywny „Drzewo”, organizowany przez Koalicję Łódź Różnorodności i Fundację „We Create Helping”
Podczas warsztatów zostanie stworzony obraz drzewa wzorowany na jednym z drzew rosnących w Parku Ocalałych z użyciem talerzy papierowych i różnych materiałów tj. bibuła, kolorowe kartki, nitki.
Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

16:00-17:30 warsztat kreatywno-rozwojowy „Odważ się marzyć…” organizowany przez Koalicję Łódź Różnorodności i Stowarzyszenie KobieTy

Podczas spotkania, w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze uczestnicy_czki poznają jedną z technik tworzenia osobistej Mapy Marzeń w formie kolażu i odkryją jej ukryte znaczenia. Materiały warsztatowe zapewnione przez organizatorów. Ilość miejsc ograniczona. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Deka – absolwentka kierunku psychologia na Uniwersytecie Łódzkim, edukatorka, trenerka, animatorka społeczna.
Obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@centrumdialogu.com 

STOISKA:

15:00-20:00 | stoisko z książkami Fundacji Herbooks 

15:00-19:00 | edukacyjne animacje językowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych Szkoły Językowej Tkalnia Języków 

15:00-19:00 | stoisko Fundacji Leyla Ummi ze smakołykami kuchni azerskiej oraz książkami o Azerbejdżanie.
17:30 | prelekcja fundacji na temat działalności i planów na przyszłość.

15:00-18:00 | stoisko Wojewódzkiej Komendy Policji w Łodzi z grami quizami oraz z możliwością bezpośredniego kontaktu z policjantkami i policjantkami.

MUZYKA:

15:00-18:00 | Dj Aperol | set didżejski19:00-20:00 | Potato Stonks
Potato Stonks to młody łódzki zespół tworzący muzykę ocierającą się o alternatywę, r’n’b czy klasyczny rock. 

Źr. Informacja prasowa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
www.centrumdialogu.com

Fot. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Varadkar nie chce dz
Gdzie jest najtaniej
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.