Irlandzka gospodarka nie ma sobie równych w OECD

Irlandia zajęła pierwsze miejsce w tabeli OECD z kwartalną stopą wzrostu PKB wynoszącą 3,3%

Zielona Wyspa odnotowała najwyższy poziom wzrostu gospodarczego w ujęciu Produktu Krajowego Brutto spośród krajów OECD w drugim kwartale tego roku. Do OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju z siedzibą w Paryżu należy 38 gospodarek członkowskich, w tym wiodące gospodarki świata.

Szacuje się, że w okresie od marca do czerwca wzrost PKB w gospodarkach OECD wyniósł średnio 0,4%. Irlandia znajduje się jednak na pierwszym miejscu w tabeli z kwartalną stopą wzrostu na poziomie 3,3%.

Dzięki temu irlandzka gospodarka wyszła już z recesji technicznej, zdefiniowanej jako dwa kwartały spadku po sobie. Spadek w pierwszych trzech miesiącach – w połączeniu z lekkim spadkiem aktywności pod koniec ubiegłego roku – wynikał głównie z wahań w eksporcie farmaceutyków i chemikaliów.

Obecny wynik podkreśla natomiast ogromny wpływ, jaki działalność wielonarodowa wywiera na szerszą gospodarkę i przyczyniła się do wzrostów, jakie obecnie są obserwowane na wyspie.

Ogólny obraz przedstawia spójny, choć umiarkowany wzrost gospodarczy we wszystkich gospodarkach OECD od początku ubiegłego roku, jednakże obraz wśród krajów członkowskich jest mieszany.

Dla przykładu można przedstawić gospodarkę japońską, a ta odnotowała wzrost PKB o 1,5%, w porównaniu z niecałym 1% w poprzednim kwartale. We Francji kwartalna dynamika wzrostu wzrosła do 0,5% z 0,1%, a Stany Zjednoczone zanotowały wzrost o 0,6%, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 0,2%.

Wzrost gospodarczy w Niemczech utrzymał się na stałym poziomie, podczas gdy we Włoszech PKB w pierwszych trzech miesiącach spadło o 0,3%.

*

Czy to jednak przekłada się na koszty życia w Irlandii? Tak, bo jest ono coraz droższe, więc cieszyć mogą się wyłącznie politycy, którzy obserwują rosnące wskaźniki. Oczywiście to dobra informacja dla samej Irlandii, gdyż ponownie staje się krajem bardzo atrakcyjnym dla inwestorów.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by name_ gravity on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
BofI podniesie oproc
Żadnych zmian w roz