Irlandczycy będą pozbywać się samochodów

Radość i tryumf maluje się na twarzy ministra środowiska Eamona Ryana, kiedy dowiedział się, że jeden na pięciu statystycznych mieszkańców wyspy planuje pozbyć się samochodu.

Nie jest to jednak wynikiem namów, jakie od chwili wejścia w skład gabinetu stosuje minister z Partii Zielonych, bo z ankiety wiemy, iż powodem takich decyzji będą koszty eksploatacji aut. Respondenci stwierdzili, że o ile koszty używania samochodów prywatnych wciąż będą tak wysokie lub nadal będą wzrastać, w najbliższych latach pozbędą się swoich samochodów.

2/3 badanych odpowiedziało, że głównym czynnikiem, jaki będzie miał wpływ na decyzję o pozbyciu się auta, staną się koszty jego posiadania i użytkowania.

75% osób, które wzięły udział w badaniu, powiedziało jednocześnie, iż przeszkodą, jaką widzą na drodze do rezygnacji z użytkowania własnego samochodu, są zakupy spożywcze, a wówczas te tygodniowe, mogą sprawiać więcej kłopotów.

1/3 respondentów odpowiedziała, iż z samochodu korzysta codziennie lub prawie codziennie podczas dojazdów do pracy, natomiast 5% deklaruje, iż chce ograniczyć ilość tych podróży.

70% osób dodaje, że chętnie zrezygnuje z jazdy własnym samochodem lub mocno ograniczy jego użytkowanie, jeżeli transport publiczny działać będzie w odpowiedni sposób.

40% chętnie zrezygnowałoby z jazdy własnym samochodem, gdyby mieli inną alternatywę, a nieco ponad 30% stwierdziła, że chciałaby zmniejszyć swój wpływ na emisję gazów cieplarnianych, jakie wytwarzają ich auta prywatne.

21% uczestników badania ma przynajmniej 2 samochody w gospodarstwie domowym, a 28% to samochody rodzinne.

Prawie 35% badanych dodaje, że potrzebują dodatkowego samochodu w rodzinie, głównie ze względu na dojazdy do pracy, a 50% potrzebuje auta rodzinnego, a powodem jest wielkość gospodarstwa domowego.

Badanie, które uważa się za reprezentatywne, przeprowadzone zostało przez pracownię Amárach Research, natomiast zlecone przez GoCar. W ankiecie udział wzięła grupa 1201 dorosłych mieszkańców Irlandii, którzy reprezentowali pełny przekrój społeczny.

Bogdan Feręc

Źr. Amárach Research

Photo by Oliur on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pomarańczowe ostrze
MIŁOŚĆ JAK MIÓD