Irish Water prosi o oszczędzanie wody

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Zawsze, kiedy temperatury w Irlandii wzrastają powyżej 20 stopni Celsjusza, ujawnia się kolejny z irlandzkich problemów, czyli ten w zaopatrzeniu w wodę.

Od lat mówi się, że należy coś z tym zrobić, pojawiają się pomysły, jak zabezpieczyć kraj przed skutkami suszy i długotrwałego braku opadów, ale na tym się kończy i do akcji wkracza Irlandzka Woda, czyli dostawca życiodajnego płynu do naszych domów.

Dokładnie tak samo jest teraz gdy od kilku dni w Irlandii mamy falę upałów, opady deszczu są na poziomie zerowym, a poziom wody w zbiornikach wodnych zaczął niepokojąco opadać.

Irish Water wystosowało apel do społeczeństwa, by w tych dniach, oszczędzało wodę, nie używało ich do celów innych niż niezbędne, czyli ograniczyło podlewanie ogrodów i mycie samochodów, co pozwoli uniknąć wprowadzenia zaostrzonych zasad dostaw wody. O ile jednak mieszkańcy wyspy, nadal zużywać będą nadmierne ilości wody, konieczne może okazać się wprowadzenie pewnych ograniczeń, w tym obniżenia ciśnienia w rurach lub czasowych przerw w dostawach.

Wezwano też firmy, które zużywają w swojej działalności duże ilości wody, by zmniejszyły jej użycie, a i korzystały z niej w sposób racjonalny.

Wg Irish Water, problem nie zniknie wraz z ochłodzeniem, a nie jest jeszcze do końca pewne, kiedy ono nastąpi, bo potrzebne są opady, by po pierwsze utrzymać poziom wody w zbiornikach na obecnym poziomie, a po drugie odbudować zapasy.

Obecnie niewielkie trudności w zaopatrzeniu w wodę występują na terenach wiejskich, ale rolnicy mówią, że sytuacja staje się z dnia na dzień gorsza, gdyż brak opadów, wpływa na stan pastwisk oraz warzyw okopowych. Podobnie jest w produkcji hodowlanej, bo zwierzęta gospodarskie, muszą otrzymywać codzienne odpowiednie ilości wody, a nie zawsze jest jej dostatecznie dużo w magistralach wodnych. Niektórzy rolnicy ponownie zaczęli wykorzystywać swoje studnie, które wspomagają ich w czasie upałów, jednak i tutaj mamy wiele problemów, gdyż poziom wód gruntowych, również się obniżył.

Niektóre części Irlandii już teraz doczekały się decyzji o ochronie wody i blisko jest do podjęcia kroków o wstrzymaniu dostaw, a tak dzieje się m.in. w niektórych częściach hrabstwa Cork i Tipperary, ale też w Carron w hrabstwie Clare oraz Inis Oírr w Galway. W tych miejscach odbiorcy przemysłowi otrzymali od Irish Water polecenia, aby ograniczyli zużycie wody.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Protest niezauważal
Irlandia: czy regula

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!