Inflacja w czerwcu zbliżyła się do 10%

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Najnowsze dane o inflacji w Irlandii, jakie podał Eurostat, mogą być niepokojące, a jednocześnie zgodne są z przewidywaniami, również Studia Dublin i portalu Polska-IE.

Ze wstępnych szacunków inflacja w całej strefie euro wyniosła w czerwcu 8,6%, natomiast w Irlandii podniosła się do 9,6%. Nie ma natomiast jeszcze danych z Central Statistics Office, a tych oczekuje się w najbliższych dniach, jednak nie należy się spodziewać, aby informacje diametralnie się różniły.

Jeżeli przeanalizować szczegółowo informacje z Eurostatu, okaże się, że energia elektryczna w Irlandii od maja do czerwca 2022 r. zdrożała o 6,2% i 54% od czerwca 2021 roku.

O ile od inflacji w ujęciu ogólnym odejmiemy wzrost kosztów żywności i energii elektrycznej, to jej bazowa stopa podniosła się w Irlandii o 3,7%.

Ceny na artykuły żywnościowe wzrosły w Irlandii w skali jednego miesiąca o 2%, co z kolei wpływa już na decyzje zakupowe mieszkańców wyspy i w sklepach widać, iż oszczędzanie weszło na jeszcze wyższy poziom.

Dla porównania najniższa inflacja zanotowana została w czerwcu na Malcie, gdzie wynosiła 6,1%, a najwyższa była w Estonii i tam wzrost cen dał inflację w wysokości 22%.

*

Jeżeli inflacja nie zostanie powstrzymana, a przesłanek ku temu nadal nie widać, może spełnić się czarny scenariusz, o którym mówię od początku roku i wkrótce w Irlandii doczekamy się inflacji krótkoterminowej na poziomie 12%.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Electric Ireland zap
Konstytucyjne prawo