Handel nie może mamić klientów fałszywymi rabatami

Do intensywnego sezonu wyprzedaży jeszcze daleko, ale Komisja Ochrony Konkurencji i Konsumentów (CCPC) ostrzegła, aby handlowcy mieli się na baczności, gdyż zmieniły się przepisy i za fałszywe promocje, mogą być surowo ukarani.

Chodzi tutaj o proceder podnoszenia cen przed sezonem świątecznym, by następnie po jego zakończeniu wprowadzić ceny promocyjne, a te albo odzwierciedlają poziomy cenowe sprzed podwyżek, a w niektórych przypadkach są nawet wyższe od cen pierwotnych. Takie działanie jest teraz sprzeczne z przepisami, więc CCPC stwierdziło, że będą to fałszywe promocje, które mają na celu wyłącznie wprowadzenie w błąd kupujących.

O ile takie sygnały docierać będą do Komisji Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a i odkryte zostaną podczas kontroli, jakie cyklicznie prowadzą urzędnicy CCPC, firma handlowa może doczekać nałożenia na nią wysokiej kary finansowej. Komisja stwierdza również, iż nowe przepisy stosować będzie stanowczo, więc nie powinno się ignorować wydanego ostrzeżenia.

Zgodnie z prawem, obniżając ceny, firmy muszą teraz ujawniać najniższą cenę, za jaką produkt był w sprzedaży w ciągu ostatnich 30 dni, i opierać rabat wyłącznie na tej cenie. Brak takiego postępowania było do tej pory rzadkością, jednak obecnie jest złamaniem przepisów, za co grozi mandat lub kara grzywny.

Przedstawiciel CCPC Kevin O’Brien powiedział:

– Nasza analiza pokazała szereg praktyk dotyczących cen i wykazała, że ​​wielu sprzedawców nie zmieniło jeszcze swoich praktyk dotyczących ogłoszeń o obniżkach cen po wprowadzeniu nowych zasad w zeszłym roku. Jeśli znajdziemy oferty, które wprowadzają konsumentów w błąd, będziemy współpracować z firmami i w razie potrzeby podejmować działania egzekucyjne. Firmy miały wystarczająco dużo okazji i czasu, aby uporządkować swoje wewnętrzne przepisy, które dotyczą sprzedaży promocyjnej. Nasz monitoring rynku trwa i będziemy szczególnie aktywni w nadchodzących miesiącach, przygotowując się do najbardziej ruchliwych miesięcy zakupowych w roku.

Firmy i konsumenci mogą dowiedzieć się więcej o nowych przepisach na stronie ccpc.ie/reductions.

Bodgan Feręc

Źr: RTE

Photo by Artem Beliaikin on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: