Rząd chce zatrudnić nowych policjantów, ale będzie to trudne

Wg premiera Leo Varadkara, w kraju zaistniała potrzeba zatrudnienia dodatkowych policjantów, a wydaje się, iż trzeba zrobić to bardzo szybko.

Szef rządu przyznał, że potrzeby są duże i Garda wspomina o ok. 1000 funkcjonariuszy, jednak Leo Varadkar stwierdził, iż w tym roku będzie to bardzo trudne. Chodzi przede wszystkim o rekrutację nowych osób do policyjnego szkolenia, ponieważ ta służba nie cieszy się, jak i inna w formacjach militarnych dużym zainteresowaniem i należ zmienić pewne elementy, żeby więcej osób się z nią wiązało.

Sprawa łączy się obecnie z atakiem na amerykańskiego turystę, ale też na inne napaści, jakie miały miejsce w Dublinie w ubiegłym i na początku tego tygodnia, więc sytuacja wymaga pilnych działań, jakie powinien podjąć rząd.

Już wcześniej minister sprawiedliwości Helen McEntee zapowiedziała, iż postara się zapewnić większą ilość policjantów dla Dublina, by patrolowali ulice w znacznie większej obsadzie. Ówcześnie minister McEntee twierdziła, że w najbliższym czasie na ulicach stolicy pojawi się 200 dodatkowych policjantów, więc i wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Później okazało się, iż relokacja funkcjonariuszy potrwa przynajmniej kilka tygodni, a i problematyczne będzie włączenie do patrolowania stolicy kadetów ze szkoły policji Templemore.

Z oficjalnych danych wiadomo jednak, że akcje, jakie miały zachęcać młodych ludzi do wstępowania w szeregi policji, nie odniosły pożądanego skutku i ilość nowych rekrutów Gardy obniżyła się poniżej celów, jakie zostały wyznaczone na ten rok. To z kolei wymusza na władzach Gardy zmniejszenie obsady posterunków policji, a i obserwuje się znacznie większą ilość rezygnacji ze służby, co łącznie daje obraz An Garda Síochána borykającej się z problemami kadrowymi. Dodatkowo funkcjonariusze bez przedłużania okresu służby przechodzić zaczęli na emerytury, więc i to jest elementem, który wpływa na ilość policjantów w Irlandii.

W reakcji na tę sytuację szefostwo Gardy zaczęło zmniejszać obsadę mniejszych, najczęściej wiejskich posterunków, przenosząc policjantów do miast. Jednocześnie ponowiono apel do rządu, aby przeznaczył większe środki na zatrudnianie policjantów, co odniosło skutek i gabinet zapewnił wyższe finansowanie. Postawiono sobie również cel, a tym miało być wypuszczenie ze szkoły Templemore 1000 nowych funkcjonariuszy, ale już teraz wiadomo, że plany nie będą zrealizowane w pełni.

Opisując tę sprawę, premier Leo Varadkar powiedział:

– W tym roku naszym celem jest rekrutacja 1000 Gardaí. To z nawiązką wystarczy, by zrekompensować rezygnacje i przejścia na emeryturę. Ale myślę, że jest jasne, że będzie to bardzo trudny cel do spełnienia. [Pierwsza] grupa wychodzi w tym tygodniu, będzie około 90 osób, a mieliśmy nadzieję, że będzie ich około 200. Perspektywa jest lepsza na następne kilka promocji, ale myślę, że trudno będzie osiągnąć cel 1000 policjantów, jednak nie odchodzimy od niego, na pewno jeszcze nie teraz.

Bodgan Feręc

Źr: The Mirror

Photo CC BY-SA 3.0 Gavigan

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia nie wspiera
Handel nie może mam