Gwałtownie wzrasta zachorowalność na grypę

Główna lekarz kraju prof. Breda Smyth powiedziała, że ilość potwierdzonych przypadków grypy wzrosła w okresie dwóch tygodni do ostatniej soboty o 80%.

Raport Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia w Irlandii wykazał też, że ilość zachorowań na grypę zaczęła istotnie wzrastać od tygodnia kończącego się 10 grudnia, obecnie w oddziałach szpitalnych z powodu ciężkich postaci grypy i powikłań powodowanych grypą przebywa 213 osób i jest to wzrost ze 127 pacjentów. Oznacza to w tym przypadku tygodniowy wzrost o 68%, a ilość chorych może się znacznie zwiększyć w tym i tygodniu poświątecznym.

Jak dodaje profesor Smyth, wielu pacjentów z oddziałów szpitalnych, gdzie leczeni są na grypę, nie miała szczepień przeciwko tej chorobie, a jednocześnie zaapelowała, aby takie przyjmować, co pozwoli na łagodniejszy przebieg choroby, gdy dojdzie do zakażenia. Naczelna lekarz kraju stwierdziła również, że tegoroczna grypa ma szczególny wpływ na dzieci, więc rodzice powinni szczególnie dbać o swoje pociechy.

Prof. Breda Smyth:

– Szczególnie apeluję do rodziców, aby rozważyli otrzymanie bezpłatnej donosowej szczepionki przeciwko grypie dla swojego dziecka.

Centrum Nadzoru Ochrony Zdrowia powiedziało także, iż w kraju notuje się wzrost zakażeń koronawirusem, więc wezwano, aby szczepić się przeciwko Covid-19.

Profesor Smith zaapelowała do społeczeństwa, by w przypadku objawów grypy, pozostać przez kilka dni w domu, ale i skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, by ten zaordynował odpowiednie leczenie.

Lekarze GP mówią natomiast, że w kraju rośnie od kilku tygodni ilość zakażeń na choroby odgrypowe i grypopodobne, a najczęściej ma to związek z dużą aktywnością w miejscach publicznych i oczywiście sezonem zimowym. Lekarze wzywają również, aby szczepić się przeciwko grypie, jednak zaznaczają, że szczepionka zacznie działać w okresie od 7 do 10 dni.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zniknie zakaz przewo
Rabka-Zdrój zwycię