Grudzień będzie cieplejszy od typowego?

Synoptycy z Europy są zgodni i twierdzą, że grudzień tego roku będzie nieco cieplejszy od typowego, więc termometry na kontynencie wskazywać mogą nawet 10 stopni Celsjusza.

Nie można jednak wykluczyć, że nastąpią chwilowe załamania pogody i fronty atmosferyczne przyniosą kilkudniowe ochłodzenia, ale te nie będą miały istotnego wpływu na Irlandię, chronioną przez Golfsztrom. W przypadku wyspy można też domniemywać, że grudzień będzie cieplejszy, niż średnie temperatury wieloletnie, ale nie można uznać, że fronty atmosferyczne z północnych rejonów naszej półkuli, nie przyniosą zimniejszych dni i przymrozków w nocy.

Na wyspie ma być jednak do połowy grudnia stosunkowo ciepło, jednak znacznie wzrośnie ryzyko obfitych opadów deszczu, wiatr ma pojawiać się częściej, a podmuchy mają być silniejsze.

Uważa się też, że wiele namieszać może w najbliższych dniach zmiana kierunków frontów, a te mogą przynieść duże zmiany. W polarnych regionach Rosji pojawiły się już mrozy, które sięgają -40 stopni Celsjusza, natomiast rozbudowane ośrodki niskiego ciśnienia pchają chłód na zachód, więc w okolice Europy. Może się więc zdarzyć, że za kilkadziesiąt dni, a jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, temperatury również na wyspie spadną do okolic zera stopni, natomiast śnieg obecny będzie we wschodnich i północnych rejonach Irlandii.

Wszystko jednak zależy od aktualnie rozbudowujących się frontów atmosferycznych, które będą miały potencjał odpychania tegorocznej „Bestii ze Wschodu”, jednak muszą utworzyć się w odpowiednim czasie i obrać kierunek, który najbardziej będzie nas interesował, czyli na południowy wschód. Od tych frontów zależeć będzie również, skąd konkretnie przybędą, gdyż o ile z północy, również przyniosą spore ochłodzenie, a jeżeli połączą się nad Oceanem Atlantyckim z ciepłymi masami powietrza napędzanymi Golfsztromem, będą wtedy cieplejsze, ale z dużą ilością wilgoci.

Może być też tak, bo i ta sytuacja jest teraz przez meteorologów brana pod uwagę, iż Prąd Kanaryjski wzmocniony równikowym powietrzem, a w połączeniu z Prądem Gujańskim wesprze Prąd Zatokowy, a ten przyniesie znacznie cieplejsze powietrze nad Irlandię.


Rozwiązań i możliwości jest wiele, jak i wiele jest niewiadomych, ale instytuty meteorologiczne na całym świecie są przekonane, że tegoroczny sezon zimowy, nie będzie charakteryzował się zbyt niskimi temperaturami, więc zima będzie stosunkowo ciepła. Jak będzie, przekonamy się za jakiś czas.

Bogdan Feręc

Źr: FaniPogody.pl/Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody/Met Eireann/NOAA

Photo by Aaron Burden on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: