Garda z lotu ptaka

Zmiany nadchodzą do irlandzkiej policji, bo ta otrzyma nowy samolot obserwacyjny, który wspierać będzie pracę funkcjonariuszy w trudnych warunkach terenowych i podczas akcji specjalnych.

To nie wszystko, co czeka An Garda Síochána w nowym budżecie, bo zwiększona zostanie ilość godzin nadliczbowych dla policjantów, otrzymają oni nowy sprzęt ochronny, w tym kamizelki kuloodporne, ale też pojawiać się zaczną na ich mundurach kamery personalne.

Szkoła Policji Templemore rozpocznie rekrutację 1000 kadetów, którzy po zakończeniu szkolenia trafią do jednostek policji w całym kraju i będzie to o 200 studentów więcej, niż miało miejsce w tym roku. Tym samym rząd realizuje swoją zapowiedź, że zwiększy ilość funkcjonariuszy w Irlandii do 15 000, co z kolei zwiększyć ma poziom bezpieczeństwa w kraju, a jednoczenie skróci się czas reakcji służb porządkowych.

Komisarz Gardy Drew Harris powiedział, że to pozytywny krok gabinetu, przede wszystkim ze względu na potrzeby policji, jednak dodał, że zapowiadane zwiększenie sił policyjnych w kraju, stanie się wyłącznie odbudową stanu sprzed kryzysu zapoczątkowanego w 2008 roku i w okresie pandemii Covid-19, więc nie będzie to stanowić dodatkowego wzrostu liczebności Gardy.

Na nowy samolot dla policji planuje się wydać 7 mln €, a ten zastąpi wysłużoną maszynę Pilatus Britten-Norman, która obchodzi w tym roku swoje 25 lecie istnienia. Zakup dokonany zostanie w roku przyszłym, ale realizacja zamówienia nastąpi prawdopodobnie dopiero rok później.

Wtedy na irlandzkim niebie pojawi się nowy policyjny stałopłat.

Niewiele mówi się o innych zakupach dla Gardy, więc samochodach, chociaż te, wymieniana są sukcesywnie, co wynika z poprzednich ustaw budżetowych.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Foto: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
W październiku wzro
Rząd nie zmieni pol