Firmy leasingowe nie otrzymają unijnej pomocy

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Komisja Europejska wykluczyła jakąkolwiek pomoc skierowaną do firm leasingujących samoloty przedsiębiorstwom z Federacji Rosyjskiej.

Wg przedstawicieli Komisji Europejskiej, nawet w dobie sankcji ekonomicznych, nie można udzielić takiej pomocy podmiotom prywatnym, które wcześniej wynajmowały już swoje maszyny firmom działającym na terenie Rosji, nawet w chwili, gdy ponoszą one ogromne straty.

Koszty, a właściwie straty, jakie ponoszą leasingodawcy z tytułu wstrzymania płatności ze strony Federacji Rosyjskiej, idą już w miliony euro, a wszystko przez decyzję rządu Federacji Rosyjskiej, który zadecydował, iż rosyjskie firmy, nie muszą po nałożeniu sankcji zwracać wynajmowanych samolotów ich prawowitym właścicielom. Stało się to po decyzji Unii Europejskiej, która nakładając na Rosję sankcje gospodarcze, zamknęła też unijne niebo dla rosyjskich samolotów, a wtedy firmy leasingujące maszyny do Rosji, zażądały ich zwrotu.

Jedne z większych strat ponosi obecnie firma AerCap z siedzibą w Dublinie, bo jak się ocenia, jest ona jednym z największych leasingodawców samolotów do Rosji, więc i straty ma jedne z najwyższych. Od chwili wprowadzenia embarga na loty maszyn Federacji po niebie UE i zakazu korzystania a lotnisk w Europie, przedsiębiorstwa lotnicze z Rosji, przestały też wpłacać pieniądze na konta firm, od których wynajmują maszyny.

Straty ponoszone przez firmy leasingowe z tytułu braku opłat to jedna kwestia całego problemu, albowiem kolejną jest utrata mienia, więc samolotów, za których najem po pierwsze nikt nie płaci, a po drugie, właściciel nie może nimi dowolnie dysponować, gdyż są w Rosji, a ta nie chce ich zwrócić. To kolejne miliardy euro strat, jakie ponoszą firmy leasingowe z Unii Europejskiej.

Wielu właścicieli firm leasingujących samoloty do Federacji Rosyjskiej jest już u progu wytrzymałości i zamierzają w większym stopniu niż działo się to do tej pory, składać wnioski do sądów, by odzyskać maszyny i pieniądze z najmu samolotów.

Leasingodawcy samolotów mieli też nadzieję, że Unia Europejska wesprze ich w tych staraniach i otrzymają pomoc, jednak Komisja Europejska uznała, iż takiej nie może udzielić, gdyż straty z powodu nałożonych sankcji, ponoszą też inne sektory, więc i one mogłyby wnioskować o przyznanie im pomocy oraz wsparcia.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kasta uprzywilejowan
Węgiel wraca do ła
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.