Dublin drogi dla emigrantów

Najnowszy raport Mercer 2023 wykazał, że stolica Irlandii jest 51. najdroższym miastem dla emigrantów, a w rankingu ujęto 227 miast na pięciu kontynentach.

Cost of Living Survey porównuje różne czynniki, jakie wpływają na życie w miastach, więc np. warunki mieszkaniowe, dostępność transportu publicznego oraz ceny żywności, ale i klęski żywiołowe, wskaźniki przestępczości, infrastrukturę oraz zawirowania polityczne lub gospodarcze. W porównaniu do roku ubiegłego Dublin spadł w rankingu o dwie pozycje, co łączy się z osłabieniem waluty euro w stosunku do dolara.

Najwięcej problemów w Dublinie nastręcza jednak teraz zakwaterowanie, a jego koszt wpływa zarówno na decyzje o przeniesieniu się do tego miasta przez pracowników prywatnych, jak i delegowanych przez firmy oraz agencje pośrednictwa pracy. Bardzo wysoki jest koszt najmu, co w ujęciu ogólnym przekłada się na opłacalność zatrudnienia w Dublinie, więc również na ilość pracowników, jacy chcą związać się z tym miastem.

Znacznie droższą stolicą do życia dla emigrantów jest Londyn, który zajął w rankingu 17. pozycję, a 35. pozycji uplasował się Paryż. Tańszymi stolicami od Dublina są natomiast Rzym, Luksemburg i Oslo, natomiast najdroższym miastem z całej listy jest obecnie Hongkong. Drugi na liście uplasował się Singapur, a pozycję trzecią zajmuje Zurych.

W rankingu najdroższych miast do życia pięć jest w Europie, a czego cztery w Szwajcarii. Genewa znalazła się na miejscu czwartym, a na piątym Bazylea. Kopenhaga zajęła pozycję dziewiątą, Amsterdam spadł na pozycję 28, natomiast Praga awansowała na miejsce 27.

Prowadząca badania firma Mercer stwierdza, że większość zmian na tej liście można przypisać inflacji, ale też wahaniom kursów walut, chociaż wpływ mają na ranking wzrosty wynagrodzeń i przepływ pracowników mobilnych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Andrei Carina on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Unijne pomysły będ
Senatorowie Fine Gae