Senatorowie Fine Gael proponują surowe wyroki za dźgnięcia

Senatorowie Fine Gael wprowadzili po obrady przepisy, dzięki którym dźgnięcia ostrymi narzędziami staną się odrębnymi przestępstwami, za które grozi kara do dziesięciu lat więzienia.

Ustawa o przestępstwach przeciwko osobie bez skutku śmiertelnego (poprawka) (spiking) z 2023 r. przeszła już drugi etap w Seanad Éireann i jest wynikiem kampanii przeciwdziałającej spikingowi prowadzonej przez Young Fine Gael na kampusach uniwersyteckich w całej Irlandii.

Senator Barry Ward – rzecznik prasowy Fine Gael Justice w Seanad powiedział:

– Samodzielne wykroczenie to jedyny sposób, w jaki możemy wysłać wiadomość o tym, jak poważne jest dźgnięcie i nie będziemy go tolerować. Minister McEntee i minister Harris byli szczególnie postępowi w rozwijaniu szeregu przestępstw, które w pewnym sensie prześlizgują się przez luki legislacyjne. Właśnie dlatego wprowadziliśmy na przykład Prawo Coco wraz z kampanią mającą na celu uświadomienie ludziom nie tylko, że udostępnianie intymnych zdjęć bez pozwolenia jest przestępstwem, ale nawet grożenie ich wykonaniem. Nigdy nie byłem ofiarą dźgnięcia, ale rozmawiałem z ludźmi, którzy byli, a wpływ, jaki to na nich wywarło, jest ogromny i nie należy go lekceważyć.

Senator Regina Doherty, jako szefowa Fine Gael w Seanad powiedziała natomiast:

– Wszyscy wiemy, czym jest dźgnięcie i wszyscy zgadzamy się, że jest to ohydna zbrodnia. W większości przypadków służy do pozostawienia ofiary, osoby bezbronnej, w najbardziej bezbronnej sytuacji, aby umożliwić sprawcy wykorzystanie motywu napaści seksualnej, przemocy seksualnej lub rabunku. Dla ofiary jest to naruszenie osobistej autonomii i zgody, i rzeczywiście pozbawia ją podmiotowości, narusza jej prawo do niezależnego podejmowania decyzji. Podważa zaufanie i tworzy atmosferę strachu oraz bezbronności. Będziemy bez skrupułów proponować surowsze wyroki i uczynimy to samodzielną ustawą dla sprawców dźgnięć.

Na zakończenie senator Ward pochwalił kampanię, która doprowadziła do powstania w Seanad projektu ustawy, a określił to słowami:

– Jest to coś, co pochodzi z doświadczeń członków Young Fine Gael, którzy wyszli i rozmawiali ze swoimi kolegami i odpowiednikami w całym kraju, na uniwersytetach i w innych miejscach, którzy odkryli, że jest to prawdziwy problem, który dotyka ludzi i którzy wymyślili konkretną odpowiedź, odpowiedź i rozwiązanie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Igor bispo on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dublin drogi dla emi
Rząd musi przedstaw