Doskonały wynik finansowy Ryanaira

Irlandzka linia budżetowa opublikowała oficjalne dane za ostatni rok rozliczeniowy, a z tych wiemy, że Ryanair wciąż jest na stopie wzrostowej i to pomimo opóźnień w dostawach zakupionych samolotów Boeing serii MAX.

Znacznie większe od przewidywanych dochody firmy pozwoliły na zrekompensowanie strat związanych z wyższymi kosztami paliwa, a jak dodał dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary, dzieje się tak przy niższym wzroście cen biletów. Wcześniej O’Leary prognozował, że ceny biletów lotniczych wzrosnąć mogą w tym sezonie nawet o 10%, jednak stwierdził, że ogólne przekonanie w Europie, iż ta jest w recesji, powstrzymało wzrosty.

Podczas prezentacji szef Ryanaira powiedział jednak, że kierowanemu przez niego przedsiębiorstwu udało się uzyskać roczny wzrost dochodów o 34%, który dał kwotę 1,92 mld €, a ilość pasażerów podniosła się o 9%, co dało 184 miliony osób na pokładach samolotów tej linii.

Wzrost ilości pasażerów, o ile porównać z danymi z 2019 roku, wyniósł jeszcze więcej, bo będzie to 23%. Koszty ponoszone przez Ryanair na paliwo wzrosły w ostatnim roku rozliczeniowym do 89 mld $, a rok wcześniej było to 65 mld $.

Roczny współczynnik obciążenia lotami na koniec marca 2024 roku wyniósł 94%, a rok wcześniej 93%, czyli wzrost wynosi 1%. Łączny przychód spółki na marzec tego roku kształtował się na poziomie 13,44 mld €, a w marcu roku ubiegłego było to 10,78 mld €, więc wzrost wynosi 25%. Koszty operacyjne podniosły się o 24%, wynosząc w poprzednim roku finansowym 11,38 mld €.

Ryanair uruchomił też od marca 2023 r. do marca 2024 roku 5 nowych baz lotniczych i nowe trasy, a także zamówił dodatkowe samoloty B737-MAX-10.

Michael O’Leary powiedział:

– CDP przyznało niedawno Ryanairowi ocenę klimatyczną „A-” (poprzednio „B”), kończąc rok ulepszeń w zakresie ESG, w tym naszą wiodącą w branży ocenę „A” MSCI (wzrost z „BBB”) i utrzymanie naszego rankingu Sustainalytics jako linii lotniczej nr 1 w Europie pod względem ESG. Nasze nowe samoloty i rosnące wykorzystanie paliw SAF sprawiły, że Ryanair jest jedną z najbardziej ekologicznych głównych linii lotniczych w UE. W roku finansowym 24 odebraliśmy dostawę 48 samolotów B737-8200 „Gamechangers” (4% więcej miejsc, zużywającą 16% mniej paliwa i emitującą mniej CO2) oraz zamontowaliśmy winglety w ponad 25% naszej floty B737NG (docelowo będzie to 409 maszyn do 2026 r.), zmniejszając zużycie paliwa o 1,5%, a hałas o 6%. W zeszłym roku rozszerzyliśmy naszą współpracę z SAF (w tym naszą pierwszą dostawę w Wielkiej Brytanii od Shell) i pozostajemy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego ambitnego celu na rok 2030, jakim jest zasilanie 12,5% lotów Ryanair za pomocą SAF zabezpieczone ma już 10% dostaw. W kwietniu przedłużyliśmy naszą współpracę z Centrum Badań nad Zrównoważonym Lotnictwem w Trinity College w Dublinie do roku 2030 r., a ten ceniony ośrodek badawczy TCD wspiera przyspieszenie wdrażania SAF w całej Europie.

W roku finansowym 2024 udział Ryanaira w UE w dalszym ciągu rósł i na koniec roku wyniósł nieco ponad 48% (wzrost z 46%).


Na koniec roku Ryanair dysponował flotą 146 samolotów B737 Gamechangeter i mamy nadzieję zwiększyć tę liczbę do 158 do końca lipca, czyli o 23 mniej niż nasze zakontraktowane dostawy z Boeinga. Planujemy zapewnić jak największy wzrost pasażerom i partnerom lotnisk na sezon 2024, chociaż te opóźnienia oznaczają większy wzrost ruchu w drugiej połowie roku o niższych plonach, niż planowano. Żeby ułatwić ten rozwój, będziemy nadal przyjmować dostawy B737 do końca lipca, sierpnia i września.

Michel O’Leary powiedział również, że w tym roku rozliczeniowym spodziewa się kolejnych wzrostów, chociaż prognozy z powodu opóźnień w dostawach samolotów musiały być zmniejszone. Jak dodał szef irlandzkiej linii lotniczej, tegoroczny ruch pasażerski może wzrosnąć o 8%, a i powinny z tego tytułu powiększać się zyski.


Bogdan Feręc

Źr. Ryanair

Photo by qiwei yang on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
European Investment
Irlandia nie zerwie