Domniemane oszustwa hotelarzy. Staną przed sądem

Podejmowane są właśnie na polecenie irlandzkiego rządu kroki, które doprowadzić mają do ujawnienia wszystkich właścicieli hoteli oraz pensjonatów, a ci nawet po opuszczeniu ich przez uchodźców z Ukrainy, nadal pobierali pieniądze ze Skarbu Państwa.

Wcześniej Departament Integracji prowadził wyrywkowe kontrole miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, a już wówczas odkryto nieprawidłowości. Kiedy informacja przekazana została premierowi Simonowi Harrisowi, ten nakazał przeprowadzenie intensywnych kontroli, a te dotyczyć mają natomiast wszystkich miejsc zakwaterowania dla uchodźców, które finansowane są lub były z pieniędzy pochodzących z państwowej kasy.

Wysoko uplasowane przy Departamencie Integracji źródło podaje:

Departament Integracji przeprowadza kontrole obiektów zakwaterowania od końca ubiegłego roku. Odkryliśmy znaczny wskaźnik nieprzestrzegania przepisów. Niektórzy ludzie otrzymywali wynagrodzenie, mimo że nie przyjmowali już Ukraińców. Możecie spodziewać się serii spraw sądowych ścigających złapanych.

Kontroli poddanych ma być przynajmniej 350 umów, które rząd Republiki Irlandii zawarł na zakwaterowanie uchodźców z Ukrainy, a dotyczą one hoteli, pensjonatów, domów gościnnych oraz hosteli. Wszystkie z tych umów zostały rozwiązane, a stało się to po obniżeniu świadczeń socjalnych o pomocy dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Po zakończeniu umów, na rynek najmu turystycznego trafiło ponad 11 400 łóżek hotelowych – dodało źródło. W najbliższych dziesięciu tygodniach wygaśnie kolejnych 100 umów, co oznacza opuszczenie tych miejsc przez uchodźców.

Decyzję o kolejnym zmniejszeniu miejsc zakwaterowania utrzymywanych z pieniędzy podatników podjął premier Simon Harris, co stało się w chwilę po objęciu przez niego urzędu. Premier oświadczył również, że zmieni się polityka imigracyjna Irlandii, a będzie to „poza reakcją kryzysową”.

W gabinecie panuje też przekonanie, iż irlandzki rząd pod przewodnictwem Leo Varadkara, popełnił błędy, gdyż ustawodawstwo dające możliwość ochrony uchodźcom z Ukrainy, było zbyt rozbudowane. Mówi się obecnie, że inni uchodźcy nie mogli korzystać z takich uprawnień, w tym wsparcia socjalnego, jakie otrzymywali Ukraińcy i było ono takie samo, jak w przypadku obywateli oraz rezydentów Irlandii.

Po przyjęciu tego prawa, a i kilka lat jego obowiązywania doprowadziło też do wypowiedzenia słów przez ówczesnego premiera Leo Varadkara, iż przepisy dotyczące pomocy Ukraińcom były „czynnikiem przyciągającym”.

Żeby jednak uchronić kraj przed popełnieniem większej ilości takich lub podobnych błędów, a nawet naprawić sytuację, bezpośrednią kontrolę nad polityką imigracyjną przejął premier Simon Harris, a znaczna jej część realizowana jest obecnie przez Departament Premiera.

Źródło w rządzie koalicyjnym podaje:

– Taoiseach Simon Harris przejął osobistą kontrolę nad całą polityką imigracyjną, a duża część tej polityki jest realizowana w ramach jego departamentu. Z naszych spotkań jasno wynika, że ​​jest to dla niego sprawa priorytetowa. Jest to postrzeganie sposobu, w jaki to było prowadzone, i poczucie, że dla ukraińskich uchodźców Irlandia była zbyt atrakcyjna. Spadki liczby przybywających i opuszczających zakwaterowanie oraz fakt, że nie jesteśmy świadomi ich pobytu w państwie, oznaczają, że słusznie nie byliśmy już dłużej łagodni.

Potwierdzeniem tych słów mogą być dane, które pojawiły się po opublikowaniu planów ograniczenia wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, a wówczas ilość przybywających na wyspę drastycznie spadła.

W grudniu 2023 roku znowelizowany plan przyjmowania uchodźców i osób uciekających przed wojną na Ukrainie zakładał, że otrzymają oni darmowe zakwaterowanie w wyznaczonych przez służby państwowe lokalizacjach na 90 dni, tygodniowy zasiłek socjalny w wysokości 38,80 € i 29,80 € na każde dziecko. Wcześniej Ukraińcy otrzymywali z Social Welfare 220 € tygodniowo, ale też darmowe zakwaterowanie, darmową opiekę lekarską i nie byli obciążani za dostarczane media energetyczne.

To rozwiązanie weszło w życie z dniem 14 marca 2024 roku.

W listopadzie 2023 roku, na co wskazują oficjalne dane Departamentu Sprawiedliwości, codziennie przybywało do Irlandii średnio 74 uchodźców z Ukrainy, a w marcu 2024 roku było to już tylko 25 osób dziennie.

Ogółem z ilości 5,5 miliona Ukraińców, którzy skorzystali z ochrony międzynarodowej i trafili do Europy, a od początku wojny na pełną skalę, co miało miejsce w lutym 2022 roku, do Irlandii trafiło ich 2,4%.

Źródło rządowe dodaje, że ilość uchodźców ukraińskich, jacy zakwaterowani byli w obiektach opłacanych przez Irlandzki rząd, zaczęła istotnie spadać w chwili, gdy urząd premiera objął Simon Harris.

Bogdan Feręc

Źr. Business Plus

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia zawsze dba
Ryanair ogłasza rek