Do ostatniej chwili

Zmiany w rządzie nie są jeszcze do końca ustalone, a zakończą się dopiero w przyszły piątek, czyli na dzień przed zmianą w gabinecie.

Właśnie na 17 grudnia zaplanowano zmianę gabinetową, więc Micheála Martina zastąpi na tym stanowisku Leo Varadkar, co z kolei wynika z umowy koalicyjnej. Tym samym premier Martin stanie się wicepremierem, a urzędujący wicepremier Varadkar, szefem rządu. Kolejne ważne spotkanie koalicyjne zaplanowane jest na poniedziałkowy wieczór, kiedy omawiana ma być rekonstrukcja rządu, jednak już teraz dochodzą sygnały, że nie uda się ustalić wszystkich kwestii, więc rozmowy będą kontynuowane po powrocie Micheála Martina z Brukseli.

Premier Martin w środę udaje się na brukselski szczyt przywódców państw unijnych, gdzie omawiana będzie sytuacja bieżąca w Europie, ale i dojdzie tam do pewnego wydarzenia, które łączy się bezpośrednio z irlandzkim taoiseachem. Otóż zaplanowano niewielką uroczystość, a na tej Martin otrzyma podziękowania za wniesiony do Europy wkład w jej rozwój, ale i podziękowania za dwuletnią współpracę z członkami władz UE.

Fine Gael i Fianna Fáil w rozmowach na temat zmian rządowych pozostały do ustalenia jeszcze kwestie personalne, ale i klimatyczne oraz ochrony środowiska i energetyczne. Właśnie w tym zakresie jest najwięcej niejasności, więc należy ustalić, czy kraj nadal podążać będzie ustaloną wcześniej drogą, czy może nastąpią jakieś zmiany.

Kolejna sprawa to niewiadoma, co zrobi obecny premier, czyli jaki wybierze resort, którym będzie zarządzać. Wcześniej mówiło się, iż mógłby zastąpić Varadkara na stanowisku ministra ds. przedsiębiorczości, jednak obecnie częściej pojawia się nazwa Departamentu Spraw Zagranicznych. Od decyzji Martina zależeć tę będą inne zmiany w gabinecie, któremu przewodzić ma od przyszłej soboty Fine Gael. To właśnie ten brak jasności w decyzji Micheála Martina powoduje obecnie, iż niepewność zmian jest wysoka.

Kolejną kwestią do omówienia przez dwie największe partie koalicyjne jest sprawa ministra rolnictwa Charliego McConalogue, bo zaproponowano, aby szef tego resortu pozostał na stanowisku. Pojawiły się jednak głosy przeciwne, więc to zagadnienie również zostanie omówione w poniedziałek. O ile minister McConalogue pozostanie na swoim fotelu, Fianna Fáil zachowa resort rolnictwa, a Fine Gael Obszarów Wiejskich.

Formalnie zmiany w rządzie rozpoczną się już 16 grudnia, czyli na dzień przed oficjalną zmianą, a ministrowie przekazywać sobie będą informacje o stanie departamentów i prowadzonych sprawach. W piątek 16 grudnia oczekuje się też, że senator Fine Gael Jerry Buttimer zastąpi Marka Daly’ego z Fianna Fáil i zostanie Cathaoirleach of the Seanad, czyli przewodniczącym wyższej izby parlamentu.

W samej Fianna Fáil, ale nie tylko w łonie tego ugrupowania pojawiły się głosy, że premier Martin już teraz utracił władzę nad rządem, a nieformalnie ster państwa przejął Leo Varadkar, którego wypowiedzi sugerują, iż jedną nogą przekroczył już próg gabinetu Martina.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by GR Stocks on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kierowcy zatrzymywan
Sinn Féin musi się