Dłuższe oczekiwanie na badania NCT

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

National Car Testing Service (NCTS) poinformowało dzisiaj Komisję Transportu Oireachtas o wydłużeniu się okresu oczekiwania na badania techniczne samochodu, co spowodowane jest większą ilością pojazdów, jakie należy przebadać i ze względu na zbyt niską ilość specjalistów.

Obecnie czas oczekiwania na badanie NCT dla pojazdów prywatnych wynosi 24,5 dnia, natomiast przed pandemią było to 12 dni, a okres oczekiwania wydłużył się z wielu powodów, mówi przedstawiciel NCTS. Tylko w tym roku trzeba sprawdzić pod kątem technicznym ponad 1,5 miliona samochodów, a wiele z nich już wróciło lub wróci na badanie ponownie, gdyż stan techniczny budził wątpliwości i pojazdy zostały odesłane do naprawy.

Kolejną z przyczyn opóźnień w badaniach jest brak rąk do pracy, ale National Car Testing Service czyni już kroki, aby tę sytuację zmienić, więc poszukuje mechaników samochodowych, którzy po przeszkoleniu zajmą się kontrolami technicznymi. Obecnie NCTS szuka mechaników nawet w Hiszpanii i na Filipinach, ale prowadzi też akcję rekrutacyjną w kraju.

Jest jeszcze jeden problem, który należy dołączyć do większej ilości samochodów, jakie należy przebadać i do absencji pracowników, bo tym są też spóźnialscy. Otóż wiele osób zapomniało jakoby o badaniu technicznym pojazdu, więc chcieli i chcą umówić się na badanie w możliwie najkrótszym terminie, czyli i to wpływa na termin oczekiwania na badanie. Są to najczęściej osoby, które cieszyły się sezonem wakacyjnym i trochę zapomniały, że ich samochód wymaga sprawdzianu pod kątem technicznym.

Problemem jest też większa niż dotychczas ilość samochodów używanych/starszych na drogach, a powodem są niższe niż zazwyczaj dostawy aut nowych, co przyniosło skutek wzrostu aut starszych na irlandzkich ulicach.

Dyrektor generalny RSA Sam Waide powiedział:

– W ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo regularnych kampanii rekrutacyjnych, NCTS coraz trudniej było rekrutować wystarczająco wykwalifikowanych mechaników (poziom 6 QQI), jako inspektorów pojazdów, aby sprostać zapotrzebowaniu. Jest to problem, który dotknął również szeroko pojętą branżę motoryzacyjną. Insurance Ireland potwierdziło, że jego członkowie będą pragmatyczni i wyrozumiali w swoim podejściu do obecnych opóźnień w NCTS. Ochrona ubezpieczeniowa będzie nadal zapewniana, gdy klienci, nie z własnej winy, nie będą w stanie uzyskać badania NCT, w tym z powodu zaległości w centrach testowych.

Dyrektor RSA powiedział również, że rozmawiał już z National Roads Policing Unit w An Garda Síochána i ustalono, że policjanci, będą wyrozumiali dla osób, których samochody nie mają ważnego badania NCT, jednak tylko w przypadku, kiedy okażą oni potwierdzenie rezerwacji terminu badania technicznego pojazdu.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas Press Office

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
DANE Z SĄDÓW: Fran
Moda kapsułowa w ł

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!