Deirdre Clune: To, jak zareagujemy na wojnę, określi naszą wspólną przyszłość

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Okrutna i bezsensowna wojna, rosyjska agresja na Ukrainie wstrząsnęła nami wszystkimi. Jednak w Parlamencie Europejskim, bardziej niż kiedykolwiek, jesteśmy zjednoczeni przeciwko brutalności, która ma miejsce we wschodnim zakątku Europy.

Zanim Ukraina została zaatakowana przez Rosję w lutym 2022 r., UE chciała wesprzeć Kijów i zacieśnić więzi. W rezolucji przyjętej w grudniu 2021 r. my, jako eurodeputowani Fine Gael w Parlamencie Europejskim, wezwaliśmy Rosję do wycofania wojsk zagrażających Ukrainie i wyraźnie zaznaczyliśmy, że jakakolwiek agresja Moskwy musi mieć wysoką cenę gospodarczą i polityczną.

Od wybuchu wojny podjęliśmy bezprecedensowe kroki, próbując stawić czoła programowi destabilizacji prezydenta Putina. Nasza siostrzana partia w Europie EPL, poprowadziła sprawę priorytetowego potraktowania wniosku Ukrainy o członkostwo w UE. Status kandydata daje Ukrainie nadzieję. Otworzy drzwi dla Ukrainy do udziału w różnych programach europejskich i da jej przestrzeń i czas na przeprowadzenie reform.

W kwestii sankcji byliśmy odważni – i słusznie. Uznaliśmy za priorytet Fine Gael w Parlamencie Europejskim wyplątanie się z rosyjskiego koszyka energetycznego. Musimy być w stanie zapewnić naszą niezależność energetyczną. Niedawno ogłoszona inicjatywa „RePowerEU” pomoże szybko zmniejszyć zależność Europy od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla oraz przyspieszy zieloną transformację.

Niezwykle niepokojąca jest również presja, jaką rosyjska inwazja wywarła na światowe łańcuchy dostaw żywności. Jeśli Ukraina nie jest w stanie siać zboża, to mamy do czynienia z globalnym wieloletnim brakiem dostaw żywności. Dlatego Parlament Europejski pracuje nad znalezieniem sposobów na wywiezienie zboża z Ukrainy tam, gdzie jest najbardziej potrzebne na świecie.

W nadchodzących miesiącach Europa potrzebuje przywództwa Parlamentu Europejskiego. Nasza dzisiejsza odpowiedź określi przyszłość jutra. Jako posłowie do PE z Fine Gael jesteśmy gotowi nadal odgrywać naszą rolę.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Deirdre Clune MEP (Fine Gael)

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie popełnij błęd
Felieton sobotni Jan

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!