Czy to szczyt inflacji?

Część obserwatorów poczynań EBC uważa, że mamy już szczyt inflacji bazowej, co może powstrzymać Europejski Bank Centralny przez wrześniową podwyżką stóp procentowych.

Co istotne w strefie euro wszystkie właściwie ceny rosły w ostatnim miesiącu znacznie wolniej, niż miało to miejsce w całym pierwszym półroczu, a to może wpłynąć na wrześniową decyzję EBC. Mówi się, iż we wrześniu Europejski Bank Centralny może mieć problemy z uzyskaniem pełnej zgody Rady Dyrektorów Banków Centralnych na kolejną podwyżkę oprocentowania, więc EBC może chwilowo wstrzymać się z podnoszeniem stóp procentowych.

O powstrzymaniu podwyżkowych zapędów EBC marzy wiele osób, przede wszystkim kredytobiorcy hipoteczni, którzy już dziewięć razy doczekali się podniesienia oprocentowania kredytów, więc koszty ich obsługi wzrosły znacznie.

Sam Europejski Bank Centralny przyznaje, że wyniki inflacji za pierwsze półrocze sugerują, iż inflacja bazowa dotarła do swojego szczytu. To oczywiście wyraźny sygnał, który utwierdzi EBC w przekonaniu, iż ich działania na oprocentowaniu były właściwe i miały moc opanowania inflacji.

Ustabilizowały się wg EBC ceny towarów konsumpcyjnych, więc obserwowane wzrosty inflacji, nie były w ostatnich miesiącach aż tak szybkie, jak miało to miejsce jeszcze w pierwszym kwartale roku, jednak ceny stale rosły, a i nie wiadomo, jak będą się zachowywać wraz z nastaniem jesieni.

Europejski Bank Centralny sugeruje też nieśmiało, iż może złagodzić swoje stanowisko w zakresie polityki podnoszenia oprocentowania kredytów.

W ubiegłym miesiącu, a wyłączając energię i nieprzetworzoną żywność, ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 6,6% po wzroście o 6,8% w czerwcu, co wynika z danych z początku tego tygodnia. Jednak po wyeliminowaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych inflacja ustabilizowała się na poziomie 5,5% dzięki wzrostowi cen usług. EBC potwierdza, że jego własny miernik trwałego i wspólnego składnika inflacji (PCCI) „wydaje się, że zaczął spadać również w przypadku usług”. EBC mówi też, że jego miary inflacji bazowej nadal mieściły się w czerwcu w szerokim przedziale od 2,9% do 6,9%, ale te o najwyższej mocy predykcyjnej leżą „w dolnej połowie przedziału”.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by Алекс Арцибашев on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Co zyskały hrabstwa
Nieznaczna poprawa p