Czy będą istotne zmiany w gabinecie?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wydaje się, że zmiana na stanowisku premiera, co nastąpi już w grudniu, przyniesie ze sobą pewne zmiany gabinetowe, ale raczej nie będą one głębokie.

Wcześniej mówiło się, że realizacja umowy koalicyjnej, nie jest tak pewna, a wszystko przez problemy wicepremiera Leo Varadkara, wobec którego toczyło się śledztwo w sprawie przekazania niejawnych informacji osobie nieuprawnionej. Następnie Garda właściwie umorzyła postępowanie, więc zniknęła przeszkoda, aby wicepremier zgodnie z planem przejął ster państwa.

Obecnie wiele opinii, jakie pojawiają się wśród komentatorów życia politycznego w Irlandii, wskazuje, że grudniowa zmiana, przyniesie też pewną roszadę na ministerialnych stanowiskach, ale nie będą one na tyle istotne, aby mówić o rekonstrukcji rządu.

Wiadomo natomiast, iż mogą zmienić swoje stanowiska najbliżsi współpracownicy premiera Micheála Martina, który w grudniu przejmie urząd wicepremiera, a zastąpi go na fotelu szefa gabinetu Leo Varadkar.

Do niedawna spekulowano, że może dojść do zmiany na stanowisku ministra finansów oraz wydatków mi reform, a Paschal Donohoe i Michael McGrath mieli zamienić się funkcjami, jednak Leo Varadkar próbuje przeforsować swój pomysł, aby Paschal Donohoe nadal był ministrem finansów, a Michael McGrath ministrem wydatków oraz reform. Obu ministrów wicepremier Varadkar ocenia bardzo wysoko, jest przekonany, że to jedni z najlepszych ministrów w rządzie koalicyjnym i swoją pracę wykonują doskonale, więc powinni nadal zajmować się dziedzinami, którymi zarządzają od dłuższego czasu.

Niestety pod tym względem nie ma zgody w koalicji i Fianna Fáil nie jest przekonana, iż minister finansów, a także wydatków i reform nadal powinni zajmować swoje dotychczasowe stanowiska, a powinno się realizować umowę zawartą podczas formowania koalicji rządzącej.

Ważne jest jednak, że i Fine Gael i Fianna Fáil chcą zachować stabilność rządu, więc w konsekwencji może się okazać, że żadne zmiany na omawianych funkcjach nie będą dokonane. Oficjalne zdanie koalicji mówi też, że ministrowie tego rządu wykonują swoją pracę bardzo dobrze, więc nie ma konieczności wprowadzania głębokich zmian.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier i wicepremie
Sektor hotelarski us

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!