Czy aptekarz będzie mógł przepisywać leki?

Farmaceuci mogą złagodzić presję wywieraną na lekarzy rodzinnych, o ile zmieni się prawo dotyczące prowadzenia aptek w Irlandii.

Rozszerzenie roli farmaceutów przyniosłoby ogromne korzyści osobom, które mają trudności z dostępem do usług lekarza pierwszego kontaktu, powiedział przedstawiciel Fine Gael.

Poseł Alan Dillon stwierdził, że wyzwania, przed którymi stoi wiele osób i rodzin w dostępie do usług lekarza rodzinnego, są dobrze udokumentowane i okazują się stanowić barierę w dostępie do leków i opieki.

Alan Dillon:

– Niedobór lekarzy pierwszego kontaktu, szczególnie na obszarach wiejskich, takich jak mój, zaostrza ten problem. Zezwolenie farmaceutom na przepisywanie pewnych rodzajów leków przyniosłoby ogromne korzyści pacjentom, a także lekarzom pierwszego kontaktu, z których wielu pracuje na skraju możliwości w swoich praktykach i walczą o terminowe przyjmowanie pacjentów. W Irlandii Północnej farmaceuci ponoszą podwójną odpowiedzialność za doradzanie, dostarczanie i przepisywanie leków. Chociaż irlandzkie apteki nie mają obecnie niezależnych praw do przepisywania leków, powinniśmy ustanowić porozumienia o współpracy między lekarzami rodzinnymi a farmaceutami. Takie rozwiązanie umożliwiłoby farmaceutom przepisywanie określonych leków lub wprowadzanie zmian w istniejących receptach w ramach uzgodnionych protokołów. Podejście tego typu, usprawniłoby proces przepisywania leków, ograniczyło konieczność rutynowych wizyt u lekarza pierwszego kontaktu związanych z zarządzaniem lekami oraz zapewniłoby osobom i rodzinom większy wybór. Rozumiem, że w całym kraju wdrożono programy pilotażowe, aby to wypróbować. Wzywam więc do przeprowadzenia kompleksowego przeglądu ustawodawstwa regulującego rolę farmaceuty, abyśmy mogli rozszerzyć zakres ich praktyki. Farmaceuci już teraz odgrywają niezwykle ważną rolę we wspieraniu opieki nad pacjentem; udzielanie porad dotyczących dawkowania, potencjalnych skutków ubocznych, podawania i stabilizacji warunków. Będąc w stanie przepisać określone leki, mogą dalej leczyć pacjenta, zapewniając większy dostęp do wiedzy specjalistycznej, jednocześnie zmniejszając ciężar odpowiedzialności spoczywający na naszych lekarzach ogólnych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Serkan Yildiz on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair chce rozwija
Czy właściciele sa