Cork będzie miało dziesiątki farm fotowoltaicznych

W najbliższym czasie w hrabstwie Cork rozpocząć się ma szereg inwestycji, które dadzą dodatkowe zasilanie ze źródeł odnawialnych.

Jak się obecnie zapowiada, jeszcze w tym roku rozpoczęte zostaną budowy 20 farm fotowoltaicznych, co znacznie zwiększy ilość dostarczanego prądu, jaki Irlandia pozyskuje ze źródeł odnawialnych. Farmy mają mieć całkiem pokaźną moc, a oblicza się, że dostarczać będą energię do ok. 80 000 domów, ale też firm.

Jak poinformowano, wyznaczono już miejsca pod inwestycje, a będą to m.in. Inniscarra, Kanturk, Mallow i Whitechurch.

Fotowoltaika to proces produkcji energii elektrycznej z darmowego i niewyczerpalnego źródła energii – pochodząca ze słońca. Aktualnie na całym świecie obserwowany jest dynamiczny rozwój systemów fotowoltaicznych, a słońce stanowi trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie po wodzie i wietrze. W Irlandii do tej pory energię pochodzącą ze słońca wykorzystywały częściej gospodarstwa domowe, które uzyskiwały dodatkowe korzyści z montażu paneli fotowoltaicznych na dachach domów, a te produkując prąd, ogrzewały mieszkania.

Obecnie na Zielonej Wyspie rozwijana jest technologia solarna do przemysłowego pozyskiwania energii elektrycznej, a ta w przyszłości zastąpić ma inne źródła energii, dostarczając prąd wraz z farmami wiatrowymi, które dominować będą na wyspie.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Zbynek Burival on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Fine Gael w rozsypce
Na decyzji rządu zy